Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "телевизија"

Централната телевизија на Северна Кореја објави снимки од спроведено испитување на нов систем за противвоздушна одбрана. На снимката од неколку агли е прикажано истрелување на ракета од мобилни лансери. Делови од материјалот се снимени од набљудувачки пункт, каде присуствувал и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Освен

Read More

На еден месец од претседателските избори во Франција, кандидатите денеска ќе се соочат во телевизиска дебата. На неа ќе учествуваат само петмина, од вкупно 11, со најголема поддршка од граѓаните, според истражувањата на јавното мислење. Центристичкиот кандидат Емануел Макрон би можел да оствари блага предност

Read More

Во дворот од Радио-телевизија Косово (РТК) во Приштина синоќа била фрлена рачна бомба, соопшти денеска косовската полиција, а одговорноста за нападот ја презедоа активисти кои се противат на потпишувањето на спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. - Има мали оштетувања на предавателите во дворот

Read More

Египетската државна телевизија суспендираше осум свои водителки, а причината за тоа е телесната тежина. На водителките им било соопштено дека мора да бидат на диета, јави BBC. Египетската радиотелевизија им даде рок на водителките еден месец да ослабат пред да можат да се појават пред

Read More

Дали власта на ВМРО-ДПМНЕ преку молчење и целосна неактивност на државните институции го потпомага преземањето на „Макпетрол“ од сомнителна странска компанија за да се уништи или замолчи Телма пред избори, праша на денешната собраниска седница за пратенички прашања, пратеникот Томислав Тунтев од СДСМ. Тој го праша

Read More

По Нова откази и во велешката телевизија К1. Седуммина вработени од крајот на месецов остануваат на улица, а откази се спремаат за уште неколку вработени, велат за А1он вработени од телевизијата. ТВ К1 е всушност кавадаречката КТВ 41 која пред повеќе од една година се ребрендираше

Read More

Членови на анархистичката група „Рубикон“ упаднале синоќа во грчката државна телевизија ЕРТ за време на централниот дневник. За време на интервју со поранешниот генерален секретар на Грчката комунистичка партија, Лиана Канели во студиото дошле околу 20 лица. Јубилејното, роденденско емитување на вестите било прекинато, а

Read More

Приказната за Македонско девојче ги освои Словенците. Одлична репортажа осамна на словенечката телевизија ПОП ТВ, за 50-тиот јубилеен роденден на најслушаната македонска песна на сите времиња. На територијата на цела поранешна Југославија не постои некој кој не ја знае „Македонско девојче“. Прилогот погледнете го ОВДЕ.

Read More

Енки Брацај доби суспензија од нејзината телевизија бидејќи прифатила договор за фотосесија за Playboy, па директорот Исмет Дришта решил да ја суспендира поради преголемото негативно внимание од јавноста. Брацај стана интернет сензација водејќи ги вестите со разголено деколте, но нејзината замена Грета Хоџа нема да биде

Read More

Уште една албанска телевизија во македонскиот етер. ТВ Шења ќе почне да зрачи од понеделник, а ќе може да се гледа на територија на цела Македонија, но и во Албанија и Косово. Главен уредник на оваа телевизија, која ќе емитува програма и на македонски и на албански

Read More