Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "театар"

По изведбата на Меѓународниот ден на театарот, „Симфонијата на паѓањето“ повторно ќе и ја претстави на публиката театарот „Чекори“. Утре, со почеток во 20 часот на сцената на Младинскиот културен центар, ќе се одигра репризата на маестралната претстава. Работена според делата на Данил Хармс, публиката

Read More

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб. Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои завршуваат во Полска - голем

Read More

Баскерфест, уличниот театар под отворено небо и оваа година ќе ни донесе атрактивни баскер изведувачи од целиот свет. Од 10 јуни па се до 19 јуни, во Скопје на градскиот плоштад „Македонија“ , а и во повеќе градови низ државата ќе имаме можност да уживаме

Read More

Голема тага. Ратка Чоревска доајенот на македонското актерство почина во Битола. Родена е во Штип 1924 година. Беше дел од многу театарски ансамби во Македонија, со својата актерска моќ имавме можност и чест да ја гледаме и во играни филмови. Нејзиниот ангажман во Битолскиот народен театар

Read More

Со настапот на актерот Никола Тодороски од Охридскиот театар синоќа во општина Пустец заврши осмото издание на фестивалот „Македонско културно лето во Албанија“, пренесе МИА. Организаторите на фестивалот соопштија дека беа доделени и две награди, за најдобар актер и актерка. Жирито, во состав Зоран Љутков – претседател и

Read More

Страст,уметност виолина и xaрмоника вечерв ќе го завладеат Античкиот театар Охрид. Српскиот виртуоз на виолина Стефан Миленковиќ и словенечкиот хармоникаш Марко Хатлак во рамките на ,,Охридско лето” вечерва ќе донесат посебна енергија соединети под името ,,Танго компас” Публиката најдобро го запозна ,,чудото од дете” Стефан Миленковиќ преку

Read More

,,Малиот човек” , ,,Истрел” и ,,Трето полувреме” се филмовите преку кои денеска на 55 издание на ,,Охридско лето” ќе бидат одбележани 60 години од првата филмска улога на Емил Рубен, еден од  од бардовите на македонското филмско и тетарско актерство. Рубен, роден во Скопје 1948 година,

Read More

Продолжува програмата на ,,Битола Шекспир фестивал.” Вечерва со свој соло перформанс ќе се претстави актерот Ги Сонен од Амстердам, Холандија кој инспириран од сонет 116 на Вилијам Шекспир, својата маестрална театарска игра ќе ја прикаже на  малата сцена во Битолскиот театар. Третото издание на Интернационалниот „Битола

Read More

,,Скопско лето” продолжува со својата програма, за сите љубители на театарската  уметност вечерва во Македонскиот народен театар ќе биде одиграна театарската претстава Нашиот клас“ од Тадеуш Слобоѓањек, во режија на Ханан Снир..Станува збор за претстава која ги опишува комплицираните врски помеѓу Полјаците и Евреите за

Read More

Со претставата ,,Животот на Молиер”  од Михаил Булгаков МНТ ќе ја претстави Македонија на  јубилејното 10то издание  на Медитеранскиот театарски фестивал„ Пургаторије“  кој од 25 јули до 10 септември ќе се одржи во Тиват,Црна Гора. Предвидени се 75 фестивалски вечери, а македонската претстава ќе се игра

Read More