Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Талат Џафери"

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната седница ги констатираше оставките на пратениците Стево Пендаровски и Васко Ковачевски како и на министерот без ресор во Владата, Самка Ибраимовски. По констатирањето на оставките, Џафери ја прекина седницата до 13.30 часот до кога Државната изборна комисија треба да

Read More

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот, Метју Палмер, во Вашингтон разговараше за актуелните политички случувања во Македонија. Двајцата соговорници, како што соопштуваат од кабинетот на Џафери, се согласиле дека судската власт треба да е

Read More

Доцна средба на државниот врв се одржала вчера во „Вилата Водно“. Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов синоќа по полноќ соопштија дека на средбата, на која биле присутни претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на ДУИ,

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, соопшти дека засега нема добиено барање за одземање имунитет на пратеници кои денеска беа уапсени поради насилствата во Собранието од 27 април. Тој рече дека ако добие такво барање, ќе го препрати до надлежната собраниска комисија. – Доколку до мене биде

Read More

Регионот начелно потфрла кога станува збор за законодавната контрола на јавните расходи и финансиската одговорност. Тоа е оценката на последниот извештај за периодот 2006 до 2016 презентиран на денешната конференција Регионалната конференција на мрежата на парламентарни комисии за економија, финансии и евроинтеграција на Западен Балкан,

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите. Џафери соопшти дека неговиот кабинет стапил во контакт со кабинетот на Иванов за номинирање

Read More

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на покана од претседателот на унгарското национално собрание, Ласло Ковер, ќе се обрати на осмата конференција на претседатели на парламенти од земјите на Западен Балкан што се одржува во Будимпешта. Учесниците на конференцијата ќе се осврнат на темите „ЕУ интеграции: резултати

Read More

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во Македонија“, како и дека „одговорноста е

Read More

Премиерот Заев му пиша писмо на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Побара да одреди термин за одржување на неделните, тематски пратенички прашања во траење од еден час, како дел од реформскиот план 3-6-9. Заев наведува дека Владата се обврзала да се врати демократскиот амбиент, во Собранието

Read More