Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "свет"

Кога Jonathan Kubben Quiñonez ја напуштил својата работа како бизнис консултант, ја продал својата кола и купил карта за Куба во еден правец, можеме да претпоставиме дека неговата мајка била загрижена. Jonathan веќе една година патува низ светот и посетува прекрасни места од каде што испраќа „успокојувачки“ фотографии

Read More

Ова е премногу и за најлибералната земја. Четиригодишно момче од Австралија ќе биде подложено на операција на промена на полот - пишува Metro.co.uk. Одделението за образование во Нов Јужен Велс развило начин за поддршка на момчето кое идната година ќе тргне во градинка. Психолозите и експертите

Read More

Рибар од Филипините го пронашол најголемиот бисер на светот, но не знаел колку вреди и го чувал дома цели десет години „за среќа“. Бисерот е пет пати поголем од досега најголемиот бисер, тежи 34 килограми и вреди 100 милиони долари! Филипинскиот рибар, чиј што идентитет не

Read More

Според истражувањето на лондонскиот „Импиријал Колеџ“ од 2014 година, Холанѓаните и Летонките се највисоки луѓе на светот. Во претходното такво истражување, спроведено пред цело едно столетие, приматот им припаѓал на Швеѓаните. Но, тие денес се далеку од првото место. Со просечна телесна висина од 183 сантиметри,

Read More

Русинот, Фјодор Коњухов денеска го собори светскиот рекорд во патување околу светот со балон, облетувајќи го светот за нешто повеќе од 11 дена, по што безбедно се спушти во Австралија, соопштија локалните власти. Контролорот на летот, Џон Валингтон рече за медиумите дека Коњухов слетал 160 километри

Read More

Од 2007 година Global Peace Index врши рангирање на нациите и регионите според мирољубивоста. Иако би можело да се каже дека светот, од ден за ден е се повеќе воинствен, овие 10 држави се истакнуваат токму според отсуството на агресивност… Данска Данска се наоѓа на врвот на

Read More

Италијанскиот ресторан „Остерија Франческана“ на свеченоста која се одржа во понеделникот во Њујорк е прогласен за најдобар ресторан на светот поради своето инвентивно справување со традиционалните италијански јадења. На листата Најдобри 50 светски ресторани, победничкиот италијански, кој се наоѓа во Модена, го зазема првото место, додека

Read More

На листата на највлиајтелни жени на светот има 100 жени од 29 земји а меѓу нив има политичарки, бизнисменки и други профили вклучувајќи 12 лидери на држави и влади, 32 директорки на големи компании и 11 милијардерки, а нивната просечна возраст е 57 години. Според магазинот

Read More

Покрај тоа што важат за „бели дробови“ на големите градови, парковите се едно од најубавите места каде луѓето може да уживаат. Низ светот постојат илјадници преубави паркови, дадени од природата или создавани, но во секој случај замислени да бидат местата каде жителите и посетителите ќе

Read More