Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "судијка"

Апелациониот суд Скопје, по одржаната јавна седница по предметот познат во јавноста како „Поткуп“ донесе одлука со која го укина првостепеното решение и предметот го врати на повторно постапување на првостепениот суд, соопштија од судот. „Во текот на постапката и одлучувањето за предлогот на одбраната за

Read More

Тоа што ме има во бомбите, не ме дисквалификува да судам, изјави судијката Лидија Петровска на завршната конференција на проектот „Набљудување судски предмети од областа на организираниот криминал и корупцијата според новиот Закон за кривичната постапка“, што се одржува во Скопје. На прашање дали ѝ е

Read More

Министерството за внатрешни работи преку соопштение појасни дека во врска со настаните во Собранието на 27 април не е извршен претрес во домот на И.Ј. од Куманово бидејќи таква наредба издала судијката на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1. - Во 06:15 часот бил воспоставен

Read More

По барање на Министерството за внатрешни работи денес во Основниот суд Скопје 1 нема да продолжи судењето за случајот Диво Насеље, јавува МКД. Судијката ги известила затворските служби во казнено-поправните установи каде што обвинетите се наоѓаат во притвор и тие не беа спроведени во судот,

Read More

Во Охрид е притворено едно лице под сомнение дека ги оштетило возилата на охридската судијка Билјана Белеска – Пројкоска и на обвинителот Никола Довлев, дознава „Мета“ од извори во полицијата. Исто така, притворениот се доведува во врска и со двојното убиство во охридски ресторан во

Read More

Татјана Михајлова и Лидија Петровска се имињата на судијките кои ќе одлучуваат дали поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот минситер за тарнспорт и врски, Миле Јанакиевски и поранешниот началник на петатта управа ќе седнат на обвинителни клупи. Судијката Михајлова е позната по тоа што го водеше случајот

Read More

СДСМ ќе поднесе Кривична пријава за криминогената и незаконска одлука на судијката Александра Поп Стефанија, најави денеска Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. „За криминогената и незаконска одлука на судијката Александра Поп-Стефанија СДСМ ќе поднесе Кривична пријава. Во името на заштитата на правото и законите СДСМ ќе

Read More

Уставната судијка, Наташа Габер – Дамјановска своите издвоени мислења по одлуките на мнозинството во Уставниот суд да не поведат постапка за уставноста на законот за абортус, членови од законот за клевета и навреда, за лустрацијата, изборниот законик, за начинот на избор на тројца пратеници од

Read More