Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "студенти"

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ синоќа остана без струја поради неплатени сметки, по што студентите реагираа до Министерството за образование и наука и до Владата. „Успеавме да воспоставиме контакт со компанијата за повторно да се приклучи студентскиот дом на електрично напојување и за да може активностите да

Read More

Уставниот суд на вчерашната седница поведе постапка по иницијативата поднесена на Одлуката на Градот Скопје за давање субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за 2017 година, во делот „и бесплатен превоз на редовни студенти на додипломски студии на државните универзитети“. Одлуката е донесена од Советот

Read More

„Студентски пленум“ информираше дека на 28 септември ќе се оддржи прв студентски референдум на Универзитетот „Кирил и Методиј“, на кој студентите ќе одлучуваат за телото за студентско претставување. Референдумското прашање е: „Студенту, дали телото кое те претставува, во рамките на универзитетот, да продолжи да биде

Read More

Најдобрите студенти кои ќе се запишат на светски признат универзитет и оваа учебна година ќе добијат целосна државна стипендија, потврди екс премиерот Никола Груевски како една од главните заложби за академските граѓани на владејачката партија. - Оваа програмата шеста година се реализира. Целта на државата е

Read More

За бруцошите денес ќе биде организиран прв академски час на факултетите, а на некои од нив ќе присуствуваат ректорите на универзитетите и претставници од ресорното Министерство. Универзитетите во Македонија денеска и официјално ја започнуваат новата академска 2016/2017 година. Новиот ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ Никола

Read More

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе го предложи законското решение со кое ќе се воспостави можност за вработување на стоте најдобри студенти од државата со конкурс и бодување со цел да се задржат најквалитетните кадри. - Овој проект беше еден од 40-те проекти коишто ги соопштив

Read More

Престижниот американски Универзитет „Стенфорд“ го забранил конзумирањето на жестоки пијалоци на студентските журки- односно дозволено ќе и биде само пиво и вино, додека жестокиот алкохол ќе биде дозволен за журките кои ги организираат постдипломците, но исклучиво во коктели. Главните и одговорни лица во Универзитетот „Стенфорд“

Read More

Ренџерите на Националниот парк Маврово минатиот месец ја прекинале активноста на Истражувачкото друштво на студенти биолози (ИДСБ) со образложение дека има забрана за движење во шума од 7 до 17 часот. Од друштвото објаснуваат посочуваат дека нивната истражувачка акција почнала на 9-ти минатиот месец, кога група

Read More

Во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови во 2015/2016 година биле сместени вкупно 7.201 ученици-студенти, што е намалување за 2,8 проценти во однос на претходната, 2014/2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во домовите за ученици кои посетуваат

Read More

Студентите на технолошкиот институт во Сеул снимиле видео како панично ги пакуваат своите телефони и лаптопи откако во големата компјутерска лабораторија за само една минута се случила вистинска поплава. Водата најпрво малку протекувала од таванот, но за кратко поради голем дефект на водоводната инсталација доаѓа

Read More