Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Струмица"

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица донел Наредба за спроведување на истражна постапка против полицаецот што во петокот вечерта со службениот пиштол рани и нанесе тешки повреди на двајца малолетници, од кои едниот со тешки повреди e хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација

Read More

Струмица важи за место каде што има најмногу најубави девојки, а една од нив е 29 годишната Љупка Митрова. Таа е особено активна на социјалните мрежи, најчесто користи Инстаграм каде што има скоро 80.000 следбеници. “Јас сум свесна за својата убавина и морам да признам дека

Read More

Искористување на обновливи извори на енергија и инвестирање во развој на патната инфраструктура за ефективно поврзување со источниот и јужниот сосед. Ова се приоритетите за струмичките компании, дефинирани на средбата со претприемачите и менаџерите на малите и средни компании од овој регион, а организирана од

Read More

Пилотите Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички кои трагично загинаа кај Струмица на 10 јули 2014 година, ќе добијат споменик. Советот на Општина Струмица на последната седница донесе одлука идејното решението на скулпторот Горан Ѓорев да биде прифатено за подигање споменик на

Read More

Денеска во 9 часот, делегација на Министерството за внатрешни работи, заедно со семејствата на трагично загинатите пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатички, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков,  одадоа почит на спомен обележјето во Аеродромската база, „Брест“ во Петровец. Хеликоптерската несреќа се случи на 10 јули 2014 година

Read More

Во градскиот парк во центарот на градот, Пивара Скопје и Кока кола компанијата заедно со Општина Струмица ја пуштија во употреба втората „Coca-Cola aктивна зона". Отворањето на активната зона во Струмица е во рамките на долгорочниот проект „Coca-Cola активни зони" кој ќе се реализира во

Read More

Струмичката полиција поднесе кривична пријава, против Т.Г.(36) од Струмица поради постоење основано сомнение дека сторил кривичното дело предизвикување општа опасност. Како што информираа од полицијата на 22 февруари околу 1 часот пријавениот насилно влегол во кругот и просториите на Дневниот центар за лекување и превенција од

Read More

Триесет и осумгодишната струмичанка Ленче Ѓеоргиева Велешанова ја започна потрагата по својата загубена сестра-близначка. Како што вели, сигурна е дека нејзината сестра била продадена, а во потрагата и се придружија нејзините пријатели и нејзиниот постар брат Спасо. Нејзиниот пост ви го пренесуваме во целост: -„Се викам Ленче

Read More

Службеници на финансиската полиција веќе еден час се во зградата на Општина Струмица, пренесува Press24. Според извори на порталот, финансиската полиција во моментов обезбедува наредба од Основното јавно обвинителство за гонење кривични дела од областа на организираниот криминал и корупција за одземање на документација поврзана со

Read More

Вчера околу 23 часот при контрола на патничко моторно возило „Рено Еспејс“ со скопски регистарски таблички на местото викано „Свидовичка раскрсница“ во близина на Струмица, полициски службеници откриле 17 мигранти од Сирија од кои седум деца. Како што информира МВР, полицијаците стопирале две патнички моторни возила

Read More