Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "стрес"

Екстерното тестирање кое беше на големо критикувано, повторно ги држи под стрес и професорите и учениците. Роковите течат. Државниот испитен центар вчера објави 450 илјади прашања за екстерното тестирање кое треба да се одржи од 5 до 9 јуни, но веќе денеска лидерот на СДСМ

Read More

Долго време постои една заблуда кај пушачите дека ако запалат цигара во стресни моменти ќе можат да се смират, но научниците по едно долго истражување дошле до сосема различни резултати. Пушачите имаат 70 отсто поголеми шанси да страдаат од депресија и анксиозност, покажува оваа студија.

Read More

Петар Атанасов, претседател на комисија за образование и наука денеска на прес конференција рече дека екстерото мора да биде укинато, бидејќи е изживување со професорите, учениците и родителите. Според него евалуација треба да има, но без казни за професорите. Исто така обвини дека секоја наредна

Read More

Неодамнешно американско истражување покажало дека лошите и негативни утрински вести нé прават подепресивни и помалку продуктивни, се наведува во студијата објавена во списанието Harvard Business Review. Научниците истакнуваат дека лошите вести коишто ќе ги слушнеме наутро го поткопуваат нашиот работен елан, па со тоа и

Read More

Доколку денот ви започнува со шоља кафе, тешко е да се промени таа навика. Но, важно е да ја донесете таа одлука за да му направите на организмот голема услуга. Еве какви промени носи исфрлањето на кофеинот: Некое време ќе се чувствувате лошо Умор, главоболка и големи промени

Read More

Дали некогаш сте забележале дека по напорниот ден ви е полесно да легнете и да земете длабок здив? Тоа ви помага да се опуштите, но не можете секогаш така да земете длабок воздух – некогаш вашиот стомак е преполн со храна, некогаш носите тесни панталони,

Read More

Многумина од нас не можат да си го замислат денот без кафе. Но, во служба на здравјето во текот на летото сите треба да се откажеме од тоа вкусно задоволство. Кафето е силен диуретик што значи дека предизвикува брзо излачување на течности во организмот, а

Read More

Прекумерното потење е проблем за голем број од луѓето. Причинител не е само топлото време, и намирниците кои ги конзумираме и нашата психичка состојба можат да бидат причина за потење. Еве неколку начини за истото да го сведете на минимум Избегнувајте лути зачини и кофеин Доколку сте

Read More

Позитивните мисли, физичката активност, добриот сон континуирано ве заштитуваат од стресот, но кога ви е потребно во едена минута да се ослободите од стресот предизвикан од  одредена ситуација еве што треба да направите: Вдишете и издишете Оваа постапка повторете ја 5 пати наизменично. На тој начин ќе

Read More

Стресот е болест на новиот век, а тој се манифестира со лошо здравје. Многу луѓе патат од несоница, главоболка и нервоза, па затоа не ретко посегнуваат по апчиња. Но има многу поедноставно решение кое нема нус појави - чајот. Овие неколку билки ќе ви помогнат. Лаванда Лавандата

Read More