Thursday, Mar 23, 2023
HomePosts Tagged "ССНМ"

Кршењето на авторските права на новинарите, фоторепортерите и снимателите од страна на медиумите ќе биде предмет на правна помош и заштита од страна на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ), беше соопштено на денешната прес конференција на Синдикатот. – Авторските права мора да се

Read More

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) го поддржува барањето на поранешните вработени во „Медија принт Македонија“ за исплаќање на неисплатените плати и хонорари, кои се уставно гарантирано право на секој работник. Поради сомневањата за криминално работење, ССНМ во јуни годинава, поднесе кривични пријави против

Read More

Згаснувањето на еден од првите независни весници во Македонија е уште еден клинец во ковчегот со кој цела деценија се погребува новинарството во земјава, стои во реакцијата на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) за затворањето на дневниот весник „Дневник“. Од синдикатот, потсетувајќи дека

Read More

Синдикатот ги осудува синхронизираните напади врз весникот иницирани од страна на белградскиот „Информер“. ССНМ изразува поддршка за „Слободен печат“ и ги осудува синхронизираните напади врз весникот иницирани од страна на белградскиот „Информер“ што потоа, без задршка целосно се пренесуваат во дел од македонски медиуми со иста

Read More

Здружението на новинари на Македонија предводено од Насер Селмани искажа голема загриженост за медиумите од МПМ групацијата за која постои сомнежи дека намерно е уништувана, а притоа служеше и во пропагандни цели на власта во заминување. „Она што загрижува во случајот со МПМ е тоа што

Read More

Македонија се повеќе тоне на извештајите за медиумска слобода, а доволен показател за тоа се и нападнатите новинари за време на насилствата во македонското Собрание на 27 април, но и се позасилената пропаганда во многу медиуми кои прераснаа во политичка острица на партиите, велат од

Read More
POST TAGS:

Шпекулациите за стечај на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), проследени со конкурси за вработување на новинари во фирма со слично име во сопственост на еден од директорите на МПМ, се последниот чин од драматичното пропаѓање на оваа медимска куќа, која уште еднаш потврди дека нема чесни

Read More

Голем број на новинарски организации, здруженија и синдикати ќе изразат солидарност со Зоран Божиновски кој е обвинет за повеќе точки во предметот „Шпиун“ иако за него се води издвоена постапка. ЗНМ, ССНМ, МИМ и ИКС излегоа пред Кривичниот суд со цел да испратат една главна

Read More

Синдикатот на новинари и медиумски работници е против секаква државна интервенција во медиумите, а особено владините реклами кои се алатка за држење на медиумите во вазалски однос, вели Тамара Чаусидис.  Новиот предлог закон за информативни и рекламни кампањи на јавни институции според Чаусидис е порака

Read More

ССНМ бурно реагира на настани  што се случија изминативе денови, кога на контрапротести вербално беа нападнати новинари. Првиот случај е кога на контрапротест во Штип, новинарка од националното радио Канал 77 била избркана и не и било дозволено да го следи настанот. Откако била избркана,

Read More