Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "српски"

Милорад Улемек Легија претходните две години се однесувал примерно во затворот Забела, било заклучено во редвониот двегодишен извештај на Управата за извршување кривичкни санкции составена пред неколку дена, ексклузивно дознава српски Телеграф. Ова би требало да се толкува како уште еден чекор кон излезната врата од

Read More

Апелациониот суд во Белград правосилно го осуди на пет години Милован Џ. од Ковин поради обљуба на 13 годишно, објавено е денеска на сајтот на судот. Со одлуката на Апелациониот суд одбиени се сите жалби како неосновани и потврдена е пресуда на вишиот суд во

Read More

Познатиот српски радио водител Лука Попов (60) е убиен синоќа во својата куќа. Според неофицијалните информации, кои ги објавува српски Блиц, Лука утринава не се појавил на своето работно место, а не одговарал ниту на телефонските повици по што колегите го побарале неговиот брат. Тој

Read More

Маја Гојковиќ од Српската напредна партија на премиерот, Александар Вучиќ вчера беше избрана за претседател на новиот српски Парламент, пренесе ТАСС. Од 233 присутни пратеници за изборот на Гојковиќ гласаа 159. Гојковиќ го предводеше српското Собрание и во претходниот негов состав. Новиот Парламент беше формиран

Read More

Првиот светски рекет сними реклама за Пежо. Рекламата е направена специјално за отворањето на Роланд Гарос и во неа го гледаме малиот Ѓоковиќ кој едноставно не е талентиран за виолина, но некако случајно во неговиот живот долетува тениско топче и му ја покажува неговата вистинска

Read More

Над четириесет нелегални мигранти од земји од Блискиот и Среден исток се откриени утрово во српско товарно возило во правец на северниот граничен премин Табановце, информираше МВР. Полициските службеници утрово околу 4,15 часот на автопатот автопатот Куманово-Табановце, во близина на граничниот премин со Србија, откако забележале

Read More

Убиен е српски снајперист, припадник на Курдската работничка партија, а негов сограѓанин е уапсен во југоисточниот дел на Турција - јавија тамошните медиуми. За време на антитерористичката операција, извршена на 30 јануари, бил уапсен и вториот српски снајперист, кој е однесен на сослушување во секторот за

Read More

Српскиот државјанин, Бојан Угреновиќ (29) од Краљево, обвинет за убиство на Димитар Матлиоски од Охрид за време на новогодишната забава пред кафе­барот „Табана" во Охрид, ќе одговара и за недозволено користење наркотични средства. Полицијата поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично

Read More

Српскиот академски врв сфатил дека е време да прифати дека Косово е изгубена битка. Претседателот на Српската академија на науките и уметностите (САНУ), д-р Владимир Костиќ изјави дека „во овој момент единствената политичка мудрост е на кој начин, со достоинство, да го оставиме Косово, бидејќи

Read More

Големиот тениски ас, но и одличен шегаџија секогаш наоѓа добар начин да ги расположи фановите и новинарските екипи. Овој пат Ноле се обиде да го научи неговиот тренер Борис Бекер да каже неколку поздрави до присутните новинари во пречекот во Белград на српски, но тоа

Read More