Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "средба"

БЕСА и Билал Касами повторно ќе ја бојкотира денешната средба на партиите потписнички на Албанската платформа, иако состанокот ќе се одржи во Собранието, нешто што беше клучно барање на БЕСА минатиот пат, пишува Фокус. Лидерот на НДП, Весел Мемеди, вчера како ротационен домаќин на средбата за

Read More

Во хотелот Александар Палас започна средбата помеѓу албанските парламентарни партии каде што ќе се разговара за имплементацијата на програмските определби од албанската платформа, донесена по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година. На средбата која ја вчера ја свика лидерот на ДУИ, Али Ахмети,

Read More

Али Ахмети ја оствари најверојатно последната средба со амбасадор на САД Џес Бејли пред да се формира новата влада, па затоа вчера лидерот на ДУИ беше во посета на американската амбасада во Скопје. Како што соопшти ДУИ, Ахмети и Бејли разговарале за формирањето на новата влада

Read More

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа, рече претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на средбата

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Москва ќе има средба со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Во рамки на работната посета, во текот на вчерашниот ден, Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа во храмот „Христос Спасител” во

Read More

Средба помеѓу Ахмети и Заев. Иако не кажаа ништо пред камерите, после средбата со социјалдемократите, ДУИ преку едно соопштение изјавија дека преговорите за формирањето на новата влада продолжуваат и дека главните приоритети на оваа партија се интегрирањето на земјата во ЕУ и НАТО. Средби од

Read More

Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран Заев денеска во 15 часот ќе оддржи средба со фронтменот на Алијансата на Албанците Зијадин Села во Тетово, информираат од СДСМ. Оваа средба практично доаѓа по пресот што треба да го оддржи Села во 13 часот, што претставува негово прво

Read More

Посетата на Сергеј Лавров на Вашингтон се одвиваше според истото сценарио како и онаа на Тилерсон во Москва на 11 април. Американскиот државен секретар тогаш најпрво се состана со Лавров, а потоа со Владимир Путин, а денес Лавров најпрво имаше средба со американскиот колега, а

Read More

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од амбасадата во САД во Македонија. „Двопартиската делегација, предводена

Read More

Во рамките на првата официјална посета на Брисел на новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери тој се сретнал со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини. Таа, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот

Read More