Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "Србија"

Доброто пријателство меѓу Македонија и Србија е исклучителен потенцијал за продлабочување на односите помеѓу двете земји, бил заклучокот на денешната средба помеѓу премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград. Заев и Вучиќ се договориле да продолжат заедничките проекти кои придонесуваат за евроинтеграцијата на

Read More

Перцепцијата на граѓаните во Република Македонија е дека Србија е на прво место од соседите со кои најмногу се подобрени односите во последните пет години, сосед со кој граѓаните имаат најдобри лични искуства, сосед чија историја и култура најдобро ги познаваат, сосед за кој се

Read More

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната средба во Белград се договориле владите на Македонија и на Србија на крајот на февруари или на почетокот на март да одржат заеднички седницa. На пленарната средба, делегациите на двете земји разговарале за интензивирање на

Read More

Горан Живаљевиќ, до пролетва советник во српската амбасада во Скопје и претставник на Безбедносно-информативната агенција (БИА), кој упадна во зградата на македонското Собрание за време на настаните од 27-ми април и со тоа го прекрши дипломатскиот протокол, сѐ уште го правда неговото присуство во критичниот

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со српската амбасадорка во земјава, Душанка Дивјак–Томиќ, која изразила благодарност за конструктивноста во унапредувањето на соработката помеѓу Македонија и Србија, соопшти владината прес-службата. Томиќ на Заев му ги пренела „позитивните и конструктивни реакции од Србија за понатамошна блиска соработка“. – Пренесувам

Read More

Српската амбасадорка во Македонија Душанка Дивјак Томиќ денеска, според најавите, треба да побара средба со премиерот Зоран Заев, во врска со дипломатскиот спор што настана со повлекување на персоналот од Амбасадата на Србија во Скопје, пишува „НОВА ТВ“. Како што беше најавено од највисоките српски државни

Read More

Дипломатскиот проблем меѓу Македонија и Србија се појави и беше решен така брзо што немаше потреба од вклучување на Европската унија, изјави еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан на денешната прес-конферфенција во Драч. – Секако дека би сакал да се запознаам подобро

Read More

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека Србија не ја променила одлуката за името под кое ја признава Македонија. По средбата со македонскиот колега Никола Димитров, Дачиќ рече дека е неопходно двете земји да се однесуваат отворено и искрено. – Нас нè боли што ја

Read More

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија, пиѓува „Мета“. Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално

Read More

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид

Read More