Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "СПЦ"

Рускиот патријарх Кирил денеска во Москва ќе се сретне со бугарскиот патријарх Неофит и со српскиот патријарх Иринеј, во рамки на Серускиот православен собор. Со бугарскиот патријарх ќе патуваат и дел од владиците што се во составот на комисијата што Бугарската православна црква ја оформи за

Read More
POST TAGS:

Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлиле барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и забраниле Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“. Како што пишува српскиот портал „Ало“, раководството на СПЦ и патријархот Иринеј немаат намера да дозволат официјална делегација на Македонија, предводена

Read More

Српската православна црква (СПЦ) на сите начини се обидува да ја спречи можноста министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ да стане нов премиер на земјата, пишува српски „Блиц“. Како што пренесува „Макфакс“, освен министрите Ивица Дачиќ и Никола Селаковиќ, и Брнабиќ исто така

Read More

Српската полиција дошла до сознанија дека на самиот врв на елитната проституција во Србија е духовно лице од Српската Православна Црква (СПЦ), а меѓу неговите штитенички се две сестри и поранешна членка на денс група од 90-тите години, пишува српски Курир. Во опсежната акција што полицијата

Read More

Српски поп јавно прозборе за гадостите кои се случуваат во црквата. Меѓудругото раскажа дека момчето кое се разнело со бомба го направило тоа зошто било силувано од епископот Василиј Качавенда. Силуваното момче, Милиќ Блажановиќ, не можело да издржи повеќе и се разнело со бомба, изјави

Read More

Идниот месец, Македонската православна црква повторно ќе седне на маса со СПЦ, за надминување на црковниот спор, објави Телеграф. Двете цркви ги прават последните консултации пред продолжувањето на преговорите, по пауза од дури 12 години. Се уште не е избран точниот датум, ниту пак местото

Read More