Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "спикер"

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии, на која ќе се разговара за начинот на кој би се решил проблемот со локалната самоуправа. Од утре градоначалниците повеќе немаат мандат, а сите оптштински административни работи ќе бидат блокирани.

Read More

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека СДСМ мора да понесе политичка и правна одговорност за, соопштува партијата, државниот удар од четвртокот вечерта и оти со обидот на нелегален начин да избере претседател на Собранието е направен опасен правен преседан кој може да прерасен во пракса. - Ваквиот

Read More

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница за актуелната политичка состојба го осуди, како што соопшти партијата, нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието кој што претставува насилство врз институциите, пред се Уставот, законите и пропишаниот деловник. – Непочитувањето на Уставот е непочитување на државата

Read More

Избор на нов претседател од редот на оформеното мнозинство на Собранието ќе има и парламентарно мнозинство нема да дозволи претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ да ги кршат деловникот и Уставот и да се изживува врз граѓаните со блокада на иституциите. Државен интерес

Read More

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Собранието на Република Македонија рече доколку пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжат да ги кршат Деловникот и Уставот, мнозинството ќе избере претседател на Собранието било каде. - Пет седмици, триесет дена парламентарното мнозинство оформено овде буквално ве моли да прекинете да

Read More

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) бара да прекинат „игрите без граници“ со пасивното блокирање на изборот на претседател на Собранието и мирниот трансфер на власта, што треба да ја преземе новото парламентарно мнозинство. „Граѓаните на Република Македонија го чувствуваат нефункционирањето на државата во секој чекор и

Read More

Европската Комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука. – Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, да се стави крај на сегашната несигурност и владата мора

Read More

Пратеникот на СДСМ, Оливер Спасовски, на почетокот на деветото продолжение на конститутивната седница, повикувајќи се на член 79 од Деловникот, побара поддршка од десет пратеници за да се премине на точката за избор на претседател на Собранието. - Бидејќи е очигледно дека оваа расправа се користи

Read More

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) денеска побара новото парламентарно мнозинство веднаш да донесе одлука конститутивната седница да се прекинува и да нема паузи се додека не се избере Претседател на Собранието. „Секој пратеник има право на збор, реплика и контра-реплика, и да зема плата за својата

Read More

Најавите за спречување на изборот на претседател на Парламентот треба и морa да бидат поразени од демократските сили во Македонија, порачуваат од Демократскиот сојуз(ДС). „Свечената изјава дадена под знамето на Република Македонија, пратениците и македонската јавност, е силна гаранција дека претседателот на Парламентот со индигнација отфрла

Read More