Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "специјалци"

Министерството за внатрешни работи подготвува измени на Законот за полиција со кои, меѓу другото, се исфрлаат од употреба, односно полицијата нема да може да ги користи гумените куршуми и електричните парализатори како средства за разбивање толпа и насилни протести, пишува „Мета“. Гумените куршими и електричните парализатори станаа дел

Read More

Што гледавме вчера во Собранието? Да не беше крваво ќе го наречевме циркус. Почнувајќи од изборот на спикер, што според сите страни (освен ДПМНЕ) е задоцнета реакција, па се до тепањето и крвта во Собранието. Пред се срамна е бројката на присутни полициски сили. Организираната група

Read More

Навивачите жестоко реагираа откако полицијата реши да ја затвори фан зоната под Ајфеловата кула поради преголемиот број на пристигнати луѓе. Инцидентот започна во текот на финалето меѓу Франција и Португалија, а навивачите доаѓаа и од двете страни. За да се избегне ситуацијата да излезе вон контрола

Read More

Во напната и тензична атмосфера која повеќе наликуваше на акционен филм, а не на студентски несогласувања е избран нов лидер на СПУКМ. Доцна синоќа изброени се гласовите и победник е Давор Поповски, студент на ФИНKИ. „Бараме Универзитетот веднаш да реагира против тепањето на студенти, да не

Read More

Полицијата ги активираше специјалците од ЕБР за обезбедување на канцеларијата на СПУКМ откако припадниците на Студентскиот пленум пробаа да ги вратат пренесените гласачки кутии од денешните студентски избори. Студентите беа потиснати од канцеларијата на СПУКМ, но со викотници и поплаки не сакаа да го напуштат местото,

Read More

Демонстрантите од протестот пред народната канцеларија на Ѓорги Иванов почнаа да се движат по улицата Димитрија Чуповски каде беше поставен голем кордон составен од полициски сили. Специјалните единици мораа да се повлечат штом видоа дека демонстрантите тргнаа кон нив, па наместо да го блокираат приодот кон

Read More

Гевгелиските таксисти и приватни превозници повторно ќе го блокираат градот бидејќи се чуствуваат измамено од Координативното тело за справување со бегалската криза. На нив им беше ветено дека ќе добијат повторно право да ги пренесуваат мигрантите кои за тоа ќе платат по најмалку 25 евра

Read More

Група на специјалци од Република Српска извршија „спектакуларен“ грабеж на комбе кое пренесувало пари на Уни Банка, а целата нивна акција е фатена од безбедносните камери во возилото кое се движело на автопатот заедно со придружба од еден автомобил во кој биле сместени обезбедувачи од

Read More

Албанската специјална полиција го опколи Лазарат, како едно од најозогласените места за производство и трговија со марихуана. Во вчерашната акција беше отворен оган од криминалците и еден специјалец го загуби животот, двајца беа ранети. По акцијата, од листата на 21 осомничен 14 лица се уапсени,

Read More

Еден полицаец е убиен, а двајца припадници на албанските специјални сили се ранети во голема престрелка која утринава избила околу селото Лазарат, албанското „кралство на марихуаната“, соопштила албанската полиција. Полицијата интервенирала по синоќешна престрелка во селото, но била пречекана со интензивно пукање од автоматско оружје. Албанската

Read More