Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "совет"

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, си поднел оставка на функцијата член на Советот на Град Скопје, на кој беше избран на локалните избори, поради, како што изјави за „Мета“, „африканско-колумбиско-сицилијанските избори што ги спроведоа Зоран Заев и групата околу него“. – Како човек, како професор,

Read More

Надградена верзија на предлогот на граѓанските организации за итни демократски реформи за следните 6, 9 и 12 месеци, денеска беше презентирана на прес-конференција во име на 73 граѓански организации и експерти. Предлозите за реформи се изработени од страна на 146 учесници на Форумот на граѓански организации

Read More

Жителите на Дојран на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отварање рудници или не во југо- источниот дел на државата. Советот на ова општина донесе одлука на 18 јуни дојранчани сами да одлучат дали се за или против отварање на рудниците Казандол и Башибос. Одлуката

Read More

Во Студнечишко Блато нема да има луксузна населба, откако пропадна планот за бетонирање на локацијата. Калта иако привремено сепак останува строго заштитена зона - одлучија локалните власти. Ова значи дека зоната останува целосно заштитена и во неа не смее да се гради. Според претставниците на

Read More

Бројни стручни лица во областа на здравјето и нутриционизмот сметаат дека тајната на успехот во слабеењето е во малите нешта- ситници со помош на кои со текот на времето се усвојуваат здрави навики, а истовремено да не се создаваат фрустрации поради преголемите откажувања во исхраната.

Read More

Советот на јавните обвинители на Република Македонија денеска треба да избере четворица членови на Советот од редот на јавните обвинители од подрачјето на Вишото јавно обвинителство Скопје, Вишото јавно обвинителство Гостивар и Вишото јавно обвинителство Битола, како и од посебната листа на кандидати на јавни

Read More

Советот на НАТО и Русија ќе се одржи точно по пауза од две години кога Русија изврши припојување на Крим како и поддршка на повеќе источни региони во Украина кои бараат автономија. Обновувањето на разговорите меѓу на НАТО и Русија, според генералниот секретар Јанс Столтенберг, треба

Read More

„Советот за етика во медиумите, набљудувајќи го медиумското известување по најновите превирања на политички план и реакциите на граѓаните, повторно ги потсетува медиумите да не ја злоупотребуваат својата улога и да послужат како платформа за потпалување на ситуацијата и засилување на тензиите во општеството. Имајќи го

Read More

Групата на советници од СДСМ и коалицијата во Градот Скопје ќе поднесат иницијатива за редовна седница со единствена точка на дневен ред, разгледување на предлог мерки за намалување на загаденоста. Дамјан Манчевски, координатор на советничката група на СДСМ и коалициските партнери, воедно го обвини градоначалникот Трајановски

Read More

Новак Ѓоковиќ против Жил Симон го имаше најтешкиот натрпевар на годинешниот Гренд слем во Австралија и беше блиску до пораз, но доби фантастичен совет од страна на еден фан кој коментираше дека цело време ја прави истата грешка. Во решавачкиот петти сет Ноле доби совет

Read More