Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "СОС"

Предлог за брз и лесен ручек кој нема да ви одземе премогу време за подготовка. Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер * 10 гр. масло * 3 чешниња лук *

Read More

Необичен спој на вкусови за кој ќе зажалите ако не пробате. Комбинирајте со шпагети или, едноставно, уживајте само во вкусот на ќофтињата. Потребни состојки: (за ќофтиња) * 3-4 лажици лебни трошки Жито Лукс * 500 гр. мелено месо * 1/2 главица кромид ситно исецкана * 1 јајце * 1 чешне лук ситно

Read More

За една година на СОС телефонот за деца и млади се јавиле 113 лица кои побарале помош или совет за проблемите со кои се соочуваат, од нив само две деца. Сиромаштијата е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат децата и нивните семејства, констатира детската

Read More

Националниот совет за родова рамноправност (НСРР), како граѓанска организација која повеќе од  20 години работи на проблемот со насилството врз жените и семејното насилство,  дава помош и поддршка на жените кои се соочуваат со овој проблем ja отвори бесплатната национална СОС мобилна линија за жртвите

Read More