Wednesday, Dec 7, 2022
HomePosts Tagged "Сопот"

Сведокот Рамадан Бајрами на денешното рочиште за случајот „Сопот” во кој десет лица се обвинети за тероризам, рече дека кога била експлозијата не бил во селото, туку бил во Србија и за тоа разбрал кога се вратил во Македонија, а неговата првична изјава била изнудена

Read More

Граѓаните бараат одговор дали е убиен новинарот Никола Младенов, а ние бараме меѓународна истрага затоа што општеството е премногу исполитизирано и граѓаните немаат доверба во домашните институции, рече премиерот Зоран Заев, на прашањето на пратеникот Африм Гаши од Беса, дали Владата ќе побара меѓународни истраги

Read More

СЈО му предаде на Судот це-де со снимен телефонски разговор, меѓу поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска како доказ во постапката за предметот „Сопот“, јавува А1он. Доставен е и аудио разговор од МВР со сведокот Рамадан Бајрами. Ова

Read More

Денешното рочиште од судењето за случајот „Сопот“ беше одложено, а следното судот го закажа за 18 октомври. Денешното рочиште беше одложено на барање на одбраната на десеттемина обвинети поради промена на судиите во кривичниот совет и поради тоа што обвинението за случајот сега го застапува

Read More

Поради службено патување на судијата што суди, рочиштето за предметот „Сопот“, во кој 10 лица се обвинети за тероризам, е одложено, пренесув „Точка“. повикувајќи се на „Макфакс“. На судењето беа присутни петмина од обвинетите, а ова беше прво закажано рочиште откако специјалното јавно обвинителство го презеде

Read More

Во Кривичниот суд за денеска е закажано првото рочиште за случајот „Сопот“, откако тимот на СЈО во јули го презеде случајот. Во предметот 10 лица се осудени за кривично дело „Тероризам“, пишува Макфакс. Обвинителката Фатиме Фетаи на прес-конференција во мај изјави дека исказот на сведокот Рамадан

Read More

Движењето Беса денеска побара од Владата да ги обелодени „монтираните судски случаи ‘Сопот’ и ‘Монструм’“ или во спротивност „ќе се соочи со силна граѓанска реакција“. „Инсистираме што побргу да се обелоденат познатите случаи како „Сопот“, „Монструм“ како и многу други, и вистинските виновници да се изнесат

Read More

Жителите на село Сопот, обвинети дека во 2003 година подметнале мина, во чија експлозија загинаа двајца војници на НАТО, се надеваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го презеде нивниот случај, ќе ги отфрли сите обвиненија, пишува „Балкан Инсајт“ Локацијата на која што во 2003 беше

Read More

По 14 години од настанот и обвинувања дека станува збор за монтиран случај, СЈО го презема жешкиот костен - предметот „Сопот“, пишува „Дојче веле“ и додава дека растат очекувањата дека и случајот „Монструм“ ќе биде преземен од тимот на Јанева. Специјалното јавно обвинителство се прогласило за

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција одлучи случајот „Сопот“ да го достави до Специјалното јавно обвинителство. Оваа одлука е донесена од страна на Колегиумот на јавни обвинители, соопштија денес од Јавното обвинителство. СЈО го побара случајот „Сопот“ уште пред неколку месеци, но

Read More