Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Сонце"

Зголемен е бројот на пациентите со алергии од сонце, од каснувања од инсекти, од цветањето на дрвјата и тревите, за разлика од порано, вели доктор Виолета Кузмановска од Кожниот оддел при Општата болница во Куманово. Пролетните денови и зголемување на јачината на сончевата топлина, цутење на

Read More

Пролетта на северната хемисфера почнува денеска во 11:20 часот. Во исто време на јужната хемисфера ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот

Read More

Денес исто така ќе биде сончево со пријатни временски услови, но во текот на викендот не очекува и нова дестабилизација на времето со нови врнежи од дожд и грмотевици. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 26 до 32 степени. Во

Read More

Денес не очекува уште еден топол септемвриски ден со пријатни временски услови. Во Македонија ќе биде стабилно, суво и релативно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температурата ќе се спушти од 7 до 16, а

Read More

Од денеска се очекува стабилизирање на времето и благ пораст на дневната температура. Благо опаѓање на температурата ќе има само во вечерните, и раните утрински часови, и нема да има нагло опаѓање од 10 до 15 степени, како што беше изминатиот период. Минималната температура ќе

Read More

Времето денес во Македонија ќе биде повторно променливо облачно со подолги сончеви периоди. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи. Минималната температура од од 11 до 17 , а максималната ќе се движи од 24 до 29 степени. Во Скопје

Read More

Утрешниот ден ќе служи како најава за подолг период во кој ќе видиме враќање на ведрото време без облаци и дестабилизации, проследен со раст на температурите. Петочните утрински температури ќе се движат до 21 степен, додека пак попладне ќе биде многу потопло и максимумот ќе

Read More

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во планинските подрачја е можна изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималните температури ќе се движат од 10 до 19, а максималните од 27 до 35

Read More

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб променлив ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 16 степени, а дневната од 28 до 35 степени. Во Скопје слично време, сончево, потопло со мала облачност. Утринската температура ќе се

Read More

Времето во Македонија денес ќе започне сончево со умерена облачност и високи температури, а веќе во пладневните и попладневните часови на повеќе места ќе започне најавената нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд,

Read More