Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Собрание на Република Македонија"

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи против 11 полициски службеници од секторот за внатрешни работи Скопје и против четворица припадници на Единицата за брзо распоредување поведе дициплинска постапка и им врачи решенија за времено оддалечување од работните

Read More

Претставници на сите парламентарни политичките партии денеска беа присутни во просториите на Собранието на Република Македонија, но не сакаа да откријат дали присуствувале на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, објави Телевизија 21. По средбата никој од нив не беше расположен да даде изјава за

Read More

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние, кој од името на претседателот на Француското Национално собрание и од името на претседателот и членовите на пратеничката група за пријателство со Собранието, му упати срдечни честитки за изборот на

Read More

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по нападите во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. - Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена

Read More

Според информациите и снимките со кои располага Алсат М Ване Ефтимов, оперативен шеф на обезбедувањето на директорот на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков се наоѓал меѓу толпата во моментите кога таа упадна во Собранието на Република Македонија на 27 април. Токму затоа симптоматични е

Read More

Професорот Гордан Калајџиев од Правниот факултет во гостувањето на емисијата 360 степени на Алсат М оценува дека кривичните дела извршени со насилствата во Собранието на Република Македонија се многу потешки од учество во толпа како што досега ги квалификува Основното јавно обвинителство. – Ако се работи

Read More

Игра на нерви помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и  новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери се води овие денови. Вчера Џафери официјално влезе во Собранието на Република Македонија и ги виде штетите од целосното демолирање кое го направија гневните демонстранти притоа тепајќи новинари и пратеници. Денес

Read More

Талат Џафери успеа да влезе во македонското Собрание како негов нов претседател, но во просториите сеуште се бележат траги од демолирањето и нападот кој го извршија група на гневни насилници. Видео: tv21.mk

Read More

Основното јавно обвинителство – Скопје, по прибирање на релевантен доказен материјал, за петнаесеттемина инволвирани во нередите кај Собранието на Република Македонија првично започна постапка поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на

Read More

ДУИ и БЕСА два дена водат вербална војна која е изразена пред се на порталите на албански јазик во Македонија, а дел од овие натписи се „протнаа“ и на порталите на македонски. Сепак, сосема е јасно дека претставници на двете партии не можат да се

Read More