Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "снимки"

Денес апелациониот суд закажа седница на која ќе се дускутира за видео снимката која излезе на „Јутјуб“ за случајот „Поткуп“. Главното прашање за тоа ќе биде дали снимката ќе се користи како доказ против премиерот Зоран Заев. Последната седница во Апелацискиот суд беше одложена бидејќи судијата

Read More

Апелацискиот суд ја одложи на неопределено време јавната седница на која требаше да се расправа по жалбите на одбраната во случајот „Поткуп“. Причина за одложувањето на седницата е тоа што судијата известител Африм Фидани кој постапува по овој предмет е избран за судија во Врховниот

Read More

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција две години истражува од каде е објавена и кој ја објавил снимката од посебните истражни мерки (ПИМ) во случајот „Поткуп“ на видеомрежата „Јутјуб“, пишува „Мета“. Одбраната на премиерот Зоран Заев, кој е обвинет во случајот „Поткуп“, денеска побара од

Read More

Централната телевизија на Северна Кореја објави снимки од спроведено испитување на нов систем за противвоздушна одбрана. На снимката од неколку агли е прикажано истрелување на ракета од мобилни лансери. Делови од материјалот се снимени од набљудувачки пункт, каде присуствувал и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Освен

Read More

Пратеникот Крсто Мукоски тврди дека не ја отворил вратата на парламентот, а Љубен Арнаудов - дека ништо не е така како што изгледа. Очекуваат истрагата да докаже дали тие го организирале „упадот“ на 27-ми април „Јас не сум ја отворил вратата на парламентот. Точно е дека

Read More

Во моментов на судењето за Диво Насеље се презентираат докази на обвинителството обезбедени со посебни истражни мерки за следење на комуникацијата на обвинитите, јавува „МКД“. Додека се презентираат ПИМ мерките, судењето е затворено за јавност. По презентацијата на ПИМмерките, судењето ќе продолжи со предлагање на докази

Read More

Тони Трајковски, советник во Советот на општина Куманово од партијата МААК, која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, негира дека е лицето што се гледа на снимките како го влече пратеникот Зијадин Села по ходниците низ Собранието за време на нередите минатиот четврток. Во телефонски разговор осомничениот

Read More

Надлежните институции ја разгледуваат улогата на Управата за безбедност и контраразузнавање на критичната собраниска ноќ. Снимките што ги обезбеди Алсат М покажуваат дека покрај армиски и припадници на МВР, во парламентот имало агенти на УБК, кои реагирале различно во ситуацијата. Се уште не може да се

Read More

На интернет и во руските медиуми се појавија снимки од хаосот по експлозијата, која се случи меѓу станиците Сенаја и Технолически институт. Најмалку 9 лица се мртви и 20 повредени во експлозија на импровизирана бомба во вагон на метрото во Санкт Петербург. На снимките се

Read More

Србите се „шака јада, мал народ, а БиХ не е држава туку, „биг шит“, вели лидерот на Народната коалиција на претстојните вонредни парламентарни избори, поранешен премиер и сегашен кандидат за премиер на Хрватска, Зоран Милановиќ на состанокот со хрватските воени ветерани на којшто разговараа за

Read More