Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "снег"

Според најавите на метеоролозите, до петок ќе се задржи сончево и потопло време со мала до умерена облачност. Во петок во вечерните часови ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови ќе има локален дожд. Во сабота ќе има повремени врнежи од дожд, кои на места

Read More

Русите измислија нов спорт, кој се состои од ударање на топка по снег од хеликоптер со стап за голф долг пет метри. Стапот и топката се тешки по 10 килограми. Во играта учествуваат пилот, навигатор и самиот играч. Оваа игра ја измислија компанијата за хеликоптери Клима

Read More

Неверојатно породување е изведено во Романија, откако жена заглавила во снегот, па морало на помош да доаѓа противпожарната служба во чија кола и всушност е донесено на свет нејзиното бебе. Потпаролката за Службата на вонредни состојби од романскиот град Јаши, Силвија Болохан соопшти дека при породувањето

Read More

Променливото време и ниските температури донесоа снег на повисоките предели во земјава. Утрово снег има во Крушево (1 сантиметар) и во Маврово (3 сантиметри). Во делови од земјвата се забележани и температури под нулата. Најстудено утрово е во Лазарополе -7, -5 Крушево и Маврово, -4 Берово,

Read More

Во многу делови на Хрватска и Босна и Херцеговина падна снег, а според најавите на метеоролозите снег се очекува денеска и во Србија. Хрватските медиуми јавија дека вчера во делови на земјата паднал снег, како и дека температурата се спуштила до еден степен. Снег паѓал

Read More

По Маврово, обеле и Попова Шапка. Снегот ја обеле планината во Април и направи вистинска снежна идила. Скијачкиот центар е под снег, а според прогнозите од УХМР од среда ноќта кон четврток нè очекува нов и значително постуден бран кој ќе донесе нови врнежи, силен

Read More

Народот си има изрека „луда Марта“ за непредвидливото време во текот на месецот март кога еден ден може да биде сончево и топло за следниот да наврне, снег но, се чини дека од сега тоа ќе почне да важи за април. Утрово туристите во Маврово се

Read More

Метеролозите најавуваат - до четврток ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд. На повисоките планини ќе има услови за повремен снег. Во попладневните часови локално ќе има појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од четврток ќе

Read More

Денеска очекувајте заладување, со пад на температурите за 8 до 10 Целзиусови степени. Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд, на повисоките места и на планините ќе има услови задожд и снег, а снег се очекува и на повисоките планини.

Read More

Променливото време во Македонија е неспоредливо со невремето кое зафати делови од Црна Гора, како и од Србија каде неколку помали градови и населени места се завејани од снег. Во повеќе општини во Западна Србија меѓу кои Ивањица и Пријепоље, се уништени овошни насади и

Read More