Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "смрт" (Page 2)

Марк Дејвид Чапман, убиецот на фронтменот на познатата група „The Beatles“, неодамна откри неколку вознемирувачки детали во врска со смртта на Џон Ленон. Чапман изјавил дека на денот на убиството чувал и еден метак за себе, односно за да изврши самоубиство откако ќе го убие

Read More

Авторот на романот „Босоногиот Џо“ за безбол играчот Џозеф Џеферсон Џексон, канадскиот писател Вилијам Патрик Кинсел, почина на 81 година, потврди неговата портпаролка Каролин Свејзи. Портпаролката на прославениот актер наведе дека Вилијам Патрик Кинсел почина во петокот во Хоуп, во канадската држава на Британска Колумбија,

Read More

МИА ја повлекува веста за смртта на узбекистанскиот претседател Ислам Каримов откако руски и узбекистански медиуми ја повлекоа информацијата нагласувајќи дека пренесуваат соопштение од Владата во Ташкент. Руски медиуми ги повлекоа вестите за смртта на узбекистанскиот претседател Ислам Каримов, нагласувајќи дека тие се објавени поради технички

Read More

Претседателот на Узбекистан Ислам Каримов почина на 78-годишна возраст како поседица од мозочен удар, пренесуваат тамошните медиуми. Каримов изминатите неколку дена ги поминал во болница во Ташкент поради излив на крв во мозокот. Каримов не бил виден во јавноста од средината на август, а владата

Read More

Падобранецот од Италија кој го загуби животот во Алпите скокајќи од голема височина, во живо, на социјалната мрежа Facebook, ја пренесувал својата смрт. Како што пренесува Daily Mail, 28-годишниот Армин Шмидер на своите пријатели на социјалната мрежа им порачал: „Денес летате со мене“. Потоа го

Read More

Француската модна креаторка Соња Рикиел почина во Париз на 87-годишна возраст, соопшти нејзината ќерка Натали. Креаторката, која во модниот свет важеше за „кралица на трикотажи“, починала како последица на долгогодишно боледување од Паркинсоновата болест. Францускиот претседател Франсоа Оланд по повод нејзината смрт соопшти дека Рикијел

Read More

Починало осумгодишно момче кога за сега непознати напаѓачо фрлиле бомба во стан на трети спрат во Гетеборг, во југозападна Шведска, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во понеделникот во раните утрински часови, а во тој момент во станот имало најмалку пет деца и неколку возрасни лица.

Read More

Белгискиот џез музичар Тутс Тилеманс, кој се смета за „крал на усната хармоника“, почина денес на 95-годишна возраст, изјави неговиот менаџер Верле Ван де Пел. „Почина во сон“, месец дена откако беше хоспитализиран после пад, истакна менаџерот. Во текот на својата богата кариера настапуваше со

Read More

Поранешниот гитарист на култните „3 Doors Down“, Мет Робертс, почина во хотел во Милвоки на 38-годишна возраст, пренесуваат светските медиуми. Музичарот бил на пат со својот татко кон Вест Бенд во Винсконсин, каде требало да настапува на хуманитарен настан за ветерани. Роберт починал во холот

Read More

Блуз-рок групата „Tragically Hip“ го одржа својот последен концерт во оригинална постава, бидејќи пејачот на популарниот бенд, Гордон Дауни, му беше дијагностициран тумор на мозокот во терминална фаза. Концертот одржан во Кингстон, град од чие потекло е и оваа група, беше исклучително емотивен, а целата

Read More