Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "смартфон"

Два цртежа кои протекоа на интернетот го откриваат основниот дизајн на претстојните Nokia 8 и Nokia 9 кои HMD Global планира да ги лансира на пазарот со Android оперативен систем. Досега Nokia 3, Nokia 5 и Nokia 6 беа откриени, па доаѓа редот на осмицата

Read More

При секое невреме се враќа митот дека мобилните телефони се ризик плус додека има бура и дека се „магнет“ за привлекување на громови поради електромагнетните зрачење. Сепак, експертите потсетуваат дека смартфоните воопшто не допринесуваат за привлекување на молњи, туку дека самите фиксни телефони поврзани со

Read More

Со новите истражувања се открива дека батеријата на вашиот смартфон би можела да се искористи за следење преку интернет. Поточно, може да се употреби HTML5 API од статусот на вашата батерија, кој им овозможува на серверите да му испраќаат на вашиот телефон страници што помалку

Read More

Во канцеларија во Индија снимен е голем инцидент со смартфонот Xiaomi Mi4i во сопственост на еден од вработените кој се гледа како одеднаш се пали и експлодира како огномет. Аџај Рaџ Нeги и официјално им се обрати на Xiaomi потенцирајќи дека овој страшен инцидент можел да остави

Read More

Познатиот ликстер Еван Блас, кој ретко греши, тврди дека новите модели на iPhone 7 и iPhone 7 Pro ќе бидат пуштени во продажба најрано на 12 септември или само неколку дена по официјалната промоција која Apple ќе ја одржи во Купертино. Evleaks досега бил во

Read More

Niantic, компанијата која стои зас екра популарната игра за мобилен Pokemon Go, се открива дека има целосен пристап кон вашиот Google профил. Додека неколку милиони корисници се обидуваат да соберат колку што можат повеќе покемпни, Niantic досега сигурно ги собрала сите лични податоци. Како и секоја

Read More

Многу фанови снимаат речиси цели концерти, што на музичките ѕвезди воопшто не им се допаѓа. Епл патентира метод за онеспособување на камерите на АјФон било тие да се наоѓаат на музичките концерти, во кината или на некои локации на кои е забрането фотографирање и снимање. Се

Read More

Во последно време се повеќе мобилни телефони доаѓаат со голема RAM меморија, а се прашувате ли за оправданоста на толкава количина на меморија во смартфоните? На пример, OnePlus 3 доаѓа со 6GB RAM меморија, но на тестовите редовно губи од конкурентните телефони, кои имаат помалку

Read More

Светскиот Европски Шампионат во фудбалот EURO 2016 започнува денес, што е голема работа за фудбалските фанови. Битката започнува денес, на 10 јуни, на овој спортски спектакл ќе се соочат 24 тимови од Европа во 51 меч, за да се види кој е најдобар на стариот

Read More

Откако НЛБ Банка ја претстави новата верзија на мобилната апликација мКлик за електронско банкарство, како една од најкорисните и најефикасните функции се покажа можноста за отворање на трансакциска сметка директно од смартфон, при што не треба воопшто да отидете во банката, да чекате редови или

Read More