Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "Словенија"

Словенија континуирано ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантските интеграции, бидејќи целосната интеграција на регионот придонесува за зајакнувањето на стабилноста, мирот и на просперитетот. Ова било истакнато на денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и неговиот колега – претседателот на Државниот збор на

Read More

Австрија и Словенија можат легитимно да ги враќаат во Хрватска барателите на азил што стигнале на нивна територија преку Хрватска во екот на мигрантската криза, одлучи денеска Европскиот суд за човекови прави. Судот заклучил дека во овој случај се применува Даблинскиот договор, според кој земјата на

Read More

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако

Read More

Искусниот ракометен експерт, Веселин Вујовиќ, во наредниот период ќе ја предводи од клупата словенечкиот тим, Копер. Договорена е соработка од две години со можност од предвремено раскинување на договорот доколку Вујовиќ добие подобра понуда. 56-годишниот стратег е и актуелен тренер на Словенската репрезентација. "Јас имав контакти

Read More

Амбасадорите на Кралството Шведска, Кралството Холандија и на Словенија денеска не сакаа да ги коментираат информациите на германскиот весник „Шпигел“ дека Брисел размислува за воведување санкции за Македонија и за одредени политичари кои придонесуваат за продлабочување на политичката криза и за блокирање на демократските процеси. Амбасадорите

Read More

Словенечкиот ма град Жилец е новата омилена дестинација на љубителите на пиво. Градот е познат како „Хмељова престолнина” на Словенија, поради локалното пиво „Кукеч”, кое сега ќе може да се пие и преку новата атракција. „Кукеч” се вари со вода од минерален извор, што го прави

Read More

Новата психоактивна супстанца „MDMB-CHMICA“, на уличниот пазар позната како „црна мамба“, минатата седмица била ставена на листата системи за рано предупредување на нови психоактивни материи, што овозможува примена на закон против лицата кои ја поседуваат. Европската комисија предложила оваа нова дрога да стави на контролни мерки

Read More

Големо невреме проследено со град ги зафати денеска попладне северните и североисточните делови на Словенија, а во текот на ноќта, според метеоролошките прогнози, ќе се прошири и низ поголемиот дел од земјата. Словенечката Државна управа за заштита и спасување јави за поплави, одрони на земјиште

Read More

Напаѓач пукал попладнево од огнено оружје во болница во словенечкиот град Изола врз лекар и двајца полицајци, објавија словенечките медиуми, а во извештаите се наведува дека напаѓачот по инцидентот е убиен од полицијата. Електронското издание на љубљанскиот дневен весник Delo пренесува дека еден полицаец починал

Read More

Две лица загинаа, едно се бори за живот, а друго е полесно повредено во тешка сообраќајна несреќа која се случила вчера во Марибор. Како што пренесуваат медиумите во Словенија, оваа несреќа се случила откако автомобил кој што се движел со преголема брзина удрил директно во

Read More