Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "слета"

Авион на компанијата „Ер Алжери“ на летот АХ1020, кој патувал од алжирската престолнина кон Марсеј побарал помош преку радио комуникација, а потоа исчезнал од радарите, пренесува Раша тудеј, повикувајќи се на онлајн сервисот кој ги слeди летовите „Флајтрадар24“. Сепак, еден час подоцна утврдено е дека авионот

Read More

Експерименталниот авион на соларен погон, „Солар импулс 2“, денеска слета во Њујорк, во последната фаза од својот пат околу светот. Авионот од швајцарско производство прелета над Статуата на слободата и влезе во градот пред да слета изутринава на њујоршкиот меѓународен аеродром „Џон Ф. Кенеди“. „Солар импулс

Read More

Патник доживеал срцев удар за време на летот на авион „Ер Србија“, ЈУ 535 од Рим кон Белград. Патниците биле во вистинска паника кога човекот останал без свест, а аавионот морал итно да слета на најблискиот аеродром во тој момент – во Сплит. Со брза реакција

Read More

Авионот со кој патувал бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера го имал вториот дефект во последните шест месеци поради што морал принудно да слета на аеродромот во Варна од каде претходно полетал, соопштија неговиот кабинет и министерството за сообраќај. Уредот за слетување на авионот од типот „Falcon

Read More