Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "сладолед"

На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија од Кина на која се гледа комбе со реклама за сладолед на која е претседателот на Русија, Владимир Путин. „Сладолед кој го донесе Путин“. Досетливите Кинези веднаш почнаа да прават бизнис по Самитот на Г-20, напиша на Твитер новинарот

Read More

И покрај тоа што Москва и Пекинг се во прилично топли меѓусебни односи, рускиот претседател Владимир Путин му донел на кинескиот колега Си Џинпинг ладен поклон- кутија руски сладолед. Претседателот на Русија му го врачил поклонот на кинескиот претседател за време на денешната средба во

Read More

Откако дознал дека на државјаните на Кина им е забрането да увезуваат сладолед од Русија, рускиот претседател Владимир Путин ветил дека како специјален поклон ќе му го донесе овој продукт на претседателот на Кина Си Џинпинг. Еден од инвеститорите од Кина за време на состанокот

Read More

Ова видео ќе ви покаже како да направите интересни чоколадни чинии со шарени трошки во кои можете да го послужите сладоледот на сосема нов и поинтересен начин. Сигурни сме дека вашите гости  ќе бидат воодушевени, не само од вкусот туку и од изгледот на вашиот десерт. Состојки: 4

Read More

Пливање во базени со разнобојни украси за колачи, конзумирање на бесплатни сладоледи и други занимливости се нештата кои им ги нуди привремениот музеј на сладоледи во Њујорк, кој се отвара денес. Посетата на музејот зпаочнува со бесплатен сладолед, а продолжува со посета на просториите исполнети

Read More

Пристигнаа деновите со драстично високи температури. За таа цел, потребно е да внесувате многу течности и лесна храна која нема да ви го оптерети организмот. За оние кои уживаат во благото, овој сладолед е вистински погодок за справување со тропските горештини. Потребни состојки: * 2 банани * 1

Read More

Жителите на Јужна Кореа, кои важат за најголеми потрошувачи на алкохол во Азија, од сега ќе можат да го лечат мамурлукот со специјален сладолед! Сладоледот „Ѓеонџо“ е лансиран во ланецот на продавници „Видми“ и, како што произведувачот тврди, се работи за првиот сладолед наменет за

Read More

Претворете го вашиот омилен сладолед во вистинско алкохолно уживање, идеална комбинација за летните топло денови. Ви предлагаме да пробате некој од овие рецепти. КРЕМАСТ СЛАДОЛЕД СО БЕЈЛИС Состојки: *100 мл млеко *100 мл павлака за кафе *45мл Бејлис *2 лажици какао *25 грама шеќер *200 мл слатка павлака *1 белка *1 лажица шеќер во прав Подготовка: Загрејте

Read More

Нов летен специјалитет - сладолед од марихуана. Една слаткарница во Пула како специјалитет за оваа летна сезона претстави сладолед со вкус на канабис. Оние кои што го пробале – се одлично расположени (но не и поради она на кое што првично и веројатно помисливте). - После

Read More

Интересна приказна се крие зад настанувањето на најубавата летна закуска, сладоледот, и тоа на стапче - настанат среде зима и тоа од само 11-годишно момче. Френк Еперсон си играл со вода, ароматизиран прав и дрвено стапче за мешање. Кога престанал со играњето, преку целата зимска ноќ,

Read More