Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Скопје 2014"

Новиот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, во интервју за „Телевизија 24“ откри дека потпишал налог за дислоцирање на галиите што се наоѓаат во реката Вардар во центарот на Скопје. – Планот е бродовите да се дислоцираат. Тие се небезбедни затоа што претставуваат определен вид брана

Read More

Владата тврди дека Министерството за култура сè уште ги нема доставено елаборатите подготвени од работната група за некои од спомениците од проектот „Скопје 2014“, но од Министерството велат дека елаборатите се испратени до сите надлежни институции. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешниот брифинг рече дека

Read More

По отстранувањето на спомениците „Ќосето“ и „Мајка Тереза“, следни за отстранување се „Александар“, „Филип“ и портата „Македонија“. Во овие случаи е утврдено дека има директно кршење на Уставот на државата и поради тоа, тие ќе треба да бидат отстранети. Ова е евидентна нерегуларност што е

Read More

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ, Саша Богдановиќ, денеска најави детална ревизија на проектот „Скопје 2014“, како и дека ќе ја објави целата документација за проектот. Богдановиќ изјави и дека „новата власт во Скопје“ ќе ја запре и изградбата на панорамското тркало. – Галиите, шмизлите,

Read More

Нови договори од над 94 илјади евра се склучени за обезбедување на Музејот на ВМРО, Портата Македонија, како и за чистење на портата од оштетувања на фасадата, покажуваат договорите објавени на Бирото за јавни набавки - објави БИРН. За обезбедување на Музејот на ВМРО ќе се

Read More

Градоначалникот на општина Центар во најновото интервју за Радио Слободна Европа посочи дека на претстојните избори мора да се променат работите и да се одвои партијата од државата за да има напредок, а клучен фактор ќе биде СЈО кое поведе повеќе предмети, но за нив

Read More

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски два часа даваше исказ во Специјалното јавно обвинителство за мегапроектот „Скопје 2014“. - Уште кога дојдов на функцијата ветив дека ќе се истражи сè за овој случај. И тогаш, но и денеска сметам дека граѓаните имаат право да ја знаат вистината

Read More

Градоначалникот Жерновски е повикан од СЈО да сведочи за можен криминал во проектот „Скопје 2014“, особено за носењето на Деталниот урбанистички план „Мал ринг“ кој го опфаќа централното градско подрачје и поставените споменици, скулптури и нови објекти. „Веднаш по доаѓањето на градоначалничката функција, по налог на

Read More

Ако не ви се допаѓа естетиката и уметничката вредност на спомениците и скулптурите во Скопје 2014 тогаш како ќе реагирате ако видите статуа на две девојки како прават селфи. Токму ваков „уметнички“ проект е поставен во Шугар Ленд, Тексас пред градското собрание, па реакциите на

Read More

СЈО побарало четири предмети од општина Центар, дел од мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ за кој кој досега се потрошени над 600 милиони евра. Специјалното јавно обвинителство ги истражува: Воин на коњ (Александар Македонски), Воин (Филип Втори), Цар Самоил и споменикот на Методија Андонов Ченто. Според информациите

Read More