Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "Шведска"

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изрази денеска надеж дека 2018., кога Македонија, Финска и Шведска бележат 25-годишнина од воспоставување на дипломатските односи, ќе биде година кога земјата ќе има чиста препорака за преговори од страна на Европската комисија. Тој на денешната заедничка прес-конференција со шефовите

Read More

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од утре до четврток ќе престојува во работна посета на Данска, Шведска и Финска. „Во рамките на регионалната турнеја, министерот Димитров на своите нордиски колеги ќе им ги претстави стратешките приоритети на новата реформска Влада, насочени кон

Read More

Тројца млади мажи кои учествуваа во силување во Шведска и тоа во живо го пренесуваа на Facebook, денеска се осудени на затвор. На Реза Мохамед Ахмади (21) му е одредена затворска казна од две години и четири месеци заради силување, а на Мајсами Афшар (18)

Read More

Амбасадорите на Кралството Шведска, Кралството Холандија и на Словенија денеска не сакаа да ги коментираат информациите на германскиот весник „Шпигел“ дека Брисел размислува за воведување санкции за Македонија и за одредени политичари кои придонесуваат за продлабочување на политичката криза и за блокирање на демократските процеси. Амбасадорите

Read More

Едно лице е уапсено во Стокхолм кое ја признало одговорноста за денешниот напад на стоковната куќа во центарот на Стокхолм, при што загинаа 4 лица, а 15 се повредени, полицијата ја потврди вестa. Уапсениот наводно имал лесни повреди. Шведската полиција соопшти дека води истрага за

Read More

Камион влетал меѓу луѓе на улица во централен Стокхолм, јавуваат светските медиуми. Според информации од шведската полиција, повеќе лица се повредени. Шведските медиуми јавуваат дека три лица загинале, но овие податоци засега не се потврдени. – Видов стотина лица како трчаат, во обид да си го спасат

Read More

Дури 150 вработени во во шведската компанија Epicenter доброволно се пријавиле за вградување на микрочипови под кожата. Извршниот директор на компанијата, Патрик Местерсон, вели дека станува збор за импланти, кои овозможуваат поквалитетно користење на професионалните ресурси и повисоко ниво на сигурност. Микрочипот има големина колку зрно

Read More

Автобус со околу 60 ученици се преврте во централниот дел на Шведска, при што три деца загинаа, а 19 се повредени, дел од нив потешко. Несреќата се случила на главниот автопат јужно од местото Свег, 430 километри северозападно од Стокхолм. Автобусот утринава патувал кон еден

Read More

Шведската Влада работи на изработка на закон со кој би можело да се наложат парични казни за фирмите во кои најмалку 40 отсто од местата во управните одбори не ги заземаат жени. „Немате 40 отсто жени во УО на компанијата? Казна од 520.000 евра“. Ова

Read More

Починало осумгодишно момче кога за сега непознати напаѓачо фрлиле бомба во стан на трети спрат во Гетеборг, во југозападна Шведска, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во понеделникот во раните утрински часови, а во тој момент во станот имало најмалку пет деца и неколку возрасни лица.

Read More