Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Швајцарија"

Најмалку пет лица се повредени, од кои две потешко, откако маж со моторна пила нападна луѓе во северниот швајцарски град Шафхаузен. Полицијата засега не открива детали за нападот, но локалните медиуми јавуваат дека полициските сили во центарот на градот спроведуваат операции за „специјални ситуации“. Портпаролот на полицијата

Read More

Мнозинството швајцарски гласачи го поддржаа на референдум планот земјата полека да ја напушти нуклеарната енергија и да премине на обновливи извори. Според проекциите на првичните неофицијални резултати, 58 отсто гласале „за“, а 42 отсто против откажувањето од нуклеарната енергија. Планот подразбира поголемо производство од обновливи извори, намалување

Read More

Германската сојузна полиција забележала остар пораст на влегување на бегалци во Германија преку границата со Швајцарија, соопштија вчера германските власти. „Во јули од Швајцарија во Германија илегално влегле 1.008 луѓе, а во јуни 1.065 што е значителен пораст во однос на мај и април годинава кога

Read More

Швајцарија официјално го извести Брисел дека ја повлекува својата апликација за членство во Европската унија, поднесена во 1992 година, пренесе ТАСС. Министерот за надворешни работи на земјата, Дидие Буркхалтер прецизира дека барањето за членство е неважечки резултат на референдум во истата година. Одлуката за повлекување ја

Read More

Нул Стерн хотелот од Швајцарија нуди врвна услуга за своите посетители со најубавиот поглед кој може да си го замислите на врвот на планината на височина од 1900 метри бидејќи нема што да ви го попречува погледот, ниту ѕидови. Оваа необична идеја за поставување на кревет,

Read More

Во швајцарскиот кантон Тичино е воведена забрана за носење бурка, а ако се прекрши забраната казната може да достигне и до 9.200 евра, објави британскиот „Дејли Телеграф“. Првиот казна беше напишана за муслимански бизнисмен кој протестирал против забраната. Законот, кој во петокот стапи на сила, беше

Read More

Вчерашната агенда од вториот ден на овогодинешното Европско првенство ја сочинуваа три подеднакво возбудливи натпревари, дури два дебитантни тима кои за прв пат „рипнаа во тавче“ во еден турнир од вакви размери но, за жал, само еден успеа да се избори за трите бодови. Дуелот меѓу

Read More

Најинтересен момент на првиот натпревар од вториот ден на ЕВРО 2016 дефинитивно беше мајката на фудбалерите Таулант и Гранит Џака кои се браќа, но настапуваат за две различни селекции, Албанија и Швајцарија. Најтешко сигурно и беше на нивната мајка која на трибините се појави со

Read More

Во среда во Швајцарија ќе биде отворен најдолгиот тунел во светот наречен Готар кои ќе поминува низ срцето на швајцарските Алпи и ќе го поврзува централниот кантон Ури со јужниот дел од земјата. Тунелот е долг 57 километри и чинел околу 12 милијарди швајцарски франци,

Read More

Швајцарските власти соопштуваат за сообраќајната несреќа која се случила во местото Интерлакен, во близината на Берн, кога брз воз налетал на автобус. Во соопштението се наведува дека несреќата се случила синоќа на преминот на пругата. При судирот, најмалку 16 лица се повредени и се префрлени во блиските

Read More