Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "шума"

Физичките лица кои ќе бидат затекнати да се движат низ шума без соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шуми“ и од субјектите кои управуваат со заштитените подрчја ќе им се изрече глоба од 1.500 до 2.000 евра во денерска противредност,

Read More

Во Овчеполскиот регион горат 20 хектари борова шума. Командирот на светиниколската Противпожарна единица, Зоран Трајчев вели дека пожарот е во атарот на селото Милино во Општина Лозово, а дојавата за пожарот ја добиле околу 11 часот. Тој истакна дека во моментов на терен се 10 пожарникари

Read More

Вкупно 1,6 милијарди денари е штетата од пожарите што ја зафатиле територијата на Општина Делчево во последните 12 години. Според командирот на ТППЕ Делчево Јонче Атанасовски, на територијата на Делчево има 24.000 хектари шума од прв степен на загрозенот, а само последниве три дена во три

Read More

Во пожарот кој беснееше вчера попладне во месноста В’ко во атарот на селото Драмче во Делчево, изгореа 40 хектари млада борова шума. Од Територијалната противпожарна единица Делчево денеска информираат дека пожарот кој бил пријавен вчера по 14 часот бил локализиран по полноќ, а во гаснењето учествувале

Read More

Хрватскиот портал Трис објави текст за забраната за движење во македонските шуми со наслов: „Може ли поглупо: Македонија на Македонците им забрани дневна прошетка низ шумите – казни до 2 илјади евра?!“ До 15 август во времеto od 7-17 часoт е забрането движење на македонските шуми

Read More

Стапува на сила превентивната мерка за забрана за одење во шума од 7 наутро до 17 часот попладе и таа ќе важи до 15 август со цел да се спречи предизвикување на пожари. Мерката ја воведе Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и важи за

Read More

Шумата во близина на пределот Порто Карас на вториот крак од Грција е зафатена од пожар. Дел од туристите, меѓу кои и македонски државјани се заглавени од огнената стихија која се проширила во близина на патот, поради што не можат да се засолнат подалеку од пламените јазици. Пожарот

Read More

Легендата за Бигфут е многу проширена во Северна Америка и доста често се појавуваат сомнителни снимки на кои се тврди дека сосема „случајно“ е забележано ова големо чудовиште. Најновата доаѓа од планинскиот предел на Ајдахо каде се забележува како „Бигфут“ трча да се засолни во густата

Read More

Дваесет и шест кривични пријави против 27 физички лица од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени 27 кривични дела од кои 25 дела „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца“ и по едно дело „пустошење шума“ и „кражба“ поднел Секторот за внатрешни

Read More

Родители од Јапонија по казна го оставиле својот малолетен син бидејќи бил немирен, но тој по десетина минути исчезнал пред нивните очи залутајќи во блиската шума. По цела недела детето е пронајдено од војската која извршувала вежби, а тоа успеало само да се снајде и

Read More