Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "Штип"

Разрешен е медицинскиот директор на Клиничка болница во Штип, Александар Стојаносвки, а на негово место е назначен др.Ален Ѓорѓиев. Инспекцијата која беше испратена во болницата констатирала нехигиена, неетичко однесување и нерегуларности во работењето, соопштија од Министерството за здравство. „По извршената инспекција во Клиничка болница Штип, воочени

Read More

На социјалните мрежи со појавија фотографии од Клиничкиот центар Штип, кои покажуваат во какви мизерни услови се третираат болните во оваа клиника, но и во какви услови работат лекарите. Претходната Влада се фалеше дека го унапредила здравството, а министерот Никола Тодоров тогаш правеше ненајевени посети на

Read More

Бранко Грков е каскадер кој е роден во Штип има 26 години и веќе 3 години се занимава со оваа работа. Тој за кусо време направи одлична кариера снимајќи голем број на филмови и серии во Европа. Тој во 2012 година замина од Штип во Келн,

Read More

Извршителка во Штип се обидела преку измама да изнуди пари. Кривична пријава е поднесена против извршителката од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра. Извршителката е осомничена дека го

Read More

Деветнаесетгодишна девојка додека синоќа околу 20.30 часот се движела по улицата Радански пат во центарот на Штип и разговарала на мобилен телефон, непознато машко лице одзади со рака ја удрил во пределот на главата, од што таа паднала на земја. Тогаш насилникот и го украл телефонот

Read More

Вторпат во период од половина година, оштетени се просториите на здружението на текстилни и на кожарски работници „Гласно“ од Штип. Камења биле фрлани по прозорците и по таблите на покривот на бараката каде работи здружението, кое се прокламира како заштитник на работничките права. Пред само една недела,

Read More

Штип денеска осамна излепен со лажни потерници за пратеникот во Собранието на Република Македонија од СДСМ, Благој Бочварски. На „потерниците“, какви што „заработија“ и Богоевски, Туфегџиќ и Пендаровски, Бочварски се бара за предавство, односно, како што стои на нив, заради „прифаќање на редефинирање на државата и

Read More

Синоќа започна десетото по ред јубилејно издание на Штипската пастрмајлијада. Оваа година Штипската пастрмајлијада се одржува на различна локација, поточно на локацијата „Дујле“ каде пред некој ден заврши конструкцијата на новиот кружен тек. Вчера точно во 19 часот започна манифестацијата за отворањето на ова јубилејно

Read More

Скандал на ортопедија во Клиничката болница Штип. 7-годишно дете тепано додека без анестезија докторите се обидувале да му ја наместат скршената рака, обвинуваат родителите. Па, освен со гипс, детето од амбулантата излегло со модрици по лицето и крвава уста. Со обвинување за нехуман однос на

Read More

38 годишен штипјанец заработи кривична пријава поради закани кон двајца министри во Владата на Р. Македонија и еден пратеник во републичкото собрание, информираат од штипскиот сектор за внатрешни работи. Пријавениот во текот на минатиот и пред минатиот мецес, од неговиот мобилен телефон, од својот фејсбук

Read More