Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "шпионажа"

Триесетгодишен британски државјанин вчера попладне бил уапсен од полицијата откако бил забележан како неовластено се движи во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје, информира Министерството за внатрешни работи. Според МВР, вчера во 16.20 часот, во полициската станица Карпош пристигнало известување од касарната „Илинден“ дека е забележано

Read More

Група од жени борци од Курдското бунтовничко движење се вистински страв и трепет за џихадистите на Исламска држава бидејќи досега имаат извршено десетина атентати, бомбашки напади, а исто така обезбедуваат клучни разузнавачки информации за бомбардирање на меѓународната коалиција предводена од САД. Мосулскиот Батаљон е составен само

Read More

Против кумановскиот новинар Зоран Божиновски денеска од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по завршената истражна постапка против него, но и по сеопфатното разгледување и анализа на прибраните докази, денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе обвинителен акт со предлог

Read More

Поранешниот јавен обвинител на Америка, Ерик Холдер призна дека Едвард Сноуден направил јавно добро. Според него, Сноуден и направил услуга на јавноста со откривањето на документите кои покренуваат дебата за техниките за надгледување, но сепак треба да одговара за откривање класифицирани документи. Холдер за Си Ен

Read More

Поручникот командир Едвард Лин е обвинет за шпионажа откако американската морнарица откри дека издавал тајни на Кина, а можеби и на други заинтересирани странски служби од Пацификот. Лин работел како офицер за лет на шпионскиот авион EP-3E Reconnaissance кој е еден од најмодерните за собирање

Read More