Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "шпанија"

Пратениците на каталонскиот парламент денеска на тајно гласање прогласија независност на Каталонија од Шпанија. Гласањето го бојкотираа пратениците од опозицијата. Каталонскиот парламент гласаше за почнување на конститутивен процес за одвојување на Шпанија со 70 гласа „за“, 10 „против“ и два неважечки, јавува каталонскиот весник „Вангвардија“. Расправата во

Read More

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари средба со новиот вонреден и ополномоштен амбасадор на Кралството Шпанија во Република Македонија, Емилио Лоренцо Сера, соопшти МНР. На средбата, како што соопшти Министерството за надворешни работи, биле разменети мислења околу развојот на билатералните односи и

Read More

Владата на Република Македонија го осуди терористичкиот напад во Барселона и изрази жалење до семејствата на жртвите како и до државите од кои доаѓаат, информираат од влада. Од владата се надеваат дека, граѓаните на Барселона и туриститите веќе се безбедни. „Длабоко и искрено сочувствувам со семејствата на

Read More

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ногата.

Read More

Национален тим на Шпанија ја освои европската титула, во финалето на Европското првенство во Чешка убедливо ја совладаа репрезентацијата на Франција со 71-55. Ова за шпанките е трета титула европски првак, која ја наследија од Србија која пред две години беше Европски првак. Во таборот на

Read More

Нашата најдобра машка фудбалска репрезентација денес игра против селекцијата на Шпанија како дел од 6 круг од групата “Г“ во рамките на квалификациите за Светското првенство во Русија во 2018 година. Во пресрет на овој натпревар, капитенот на нашата репрезентација, Горан Пандев изјави дека целиот

Read More

Властите во Белгија, Франција и Шпанија во текот на последните денови задржале 13 осомничени соработници во нападите во Париз и Брисел во 2015 година. Во Белгија и Франција се задржани 10 лица, за кои постои сомнение дека се поврзани со обезбедувањето на оружјето, што го искористи

Read More

Македонскиот почесен конзул Марио Деус, кој е осомничен за убиство на своите тригодишни близнаци, не се појави вчера во судот во Кејп Таун, Јужна Африка, бидејќи бил во болница со сериозни повреди на стомакот по обидот да се самоубие во затворската келија, објавија локалните медиуми.

Read More

Македонското МНР се уште чека официјална потврда за апсењето на почесниот конзул на Македонија во Шпанија Марио Деус пред да одлучи кои ќе бидат следните чекори, пишува „Мета“. „Министерството за надворешни работи на Република Македонија преку Амбасадата во Мадрид побара верификација на информациите објавени во шпанските

Read More

Македонскиот почесен конзул, Шпанецот Марио Деус, е уапсен во Јужна Африка во рамки на истрага за убиство на неговите тригодишни близнаци, јавува весникот „Ел Паис“, повикувајќи се на „Јуроп прес“. Деус не е дипломат од кариера туку бизнисмен кој има почесна конзулска улога. Според податоците на

Read More