Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "Шешељ"

Кандидатот на Српската радикална партија за претседателските избори во Србија, Воислав Шешељ изјави дека ако победи, неговиот ривал Александар Вучиќ ќе биде премиер, пишува весникот „Данас“. Шешељ ги демантира тврдењата дека е „лажна опозиција“ на неговиот соперник и оти Вучиќ го држи во раце, со

Read More

Српскиот националист Воислав Шешељ е прогласен за персона нон-грата во Косово и му е забрането влегувањето во земјата. Оваа одлука следува само неколку дена откако тој беше ослободен од обвинувањата за воени злосторства. Хрватска и Босна и Херцеговина беа вчудоневидени од ослободителната пресуда што ја

Read More

Шешељ повторно ја запали шаховницата. Околу 300 поддржувачи на Српската радикална партија протестирале синоќа пред хрватската амбасада во Белград поради годишнината на Олуја, а Војислав Шешељ го запалил хрватското знаме. Лидерот на српските радикали порачал дека веќе 20 години со Србија владеат „ненародни режими“ кои,

Read More