Tuesday, Jun 25, 2024
HomePosts Tagged "шарена револуција"

Дел од порталите кои постојано ги критукуваат припадниците на „Шарената револуција“ пренесоа „шокантна“ вест дека во „Излет“ се степале Павле Богоевски и Имсаил Малиќи поради незадоволство од новата власт. Малиќи за Позитив изјави дека никогаш не ни помислил да се тепа со Павле Богоевски и останатите

Read More

Групата на граѓански активисти, учесници во протестите на Шарената револуција кои ќе поднесат тужба против лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски постојано расте. Во моментов, повеќе од 1.200 активисти се дел од Фејсбук групата наречена „Тужители“. Новинарот Томислав Кежаровски, по вчерашната прес конференција на Груевски, објави

Read More

Во Кривичниот суд денеска попладне ќе продолжува судскиот процес против членот на Президиумот на Левица, Здравко Савески поради неговото учество во минатогодишните протести на „Шарената револуција“. Судскиот процес против Здравко Савески се уште е на почеток, иако е почнат пред повеќе од една година. Против него

Read More

Пратеникот од редовите на СДСМ, Павле Богоевски во однос на изјавите синоќа на Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ кога соопшти дека тој организирал демонстрации против претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград изјави дека „буткањето на еден владетел кој сака неконтролирано да

Read More

Поминаа две години од 5 мај, денот на кој беа слушнати „бомбите“ за убиството на Мартин Нешковски и кој претставува еден од симболите на граѓанското движење за демократски промени „Од големиот шок по слушнатите разговори во бомбите, единствено што ми дојде напамет на тој 5-ти мај

Read More

Пред точно една година шефот на државата Горѓе Иванов, донесе одлука за аболиција на 56 лица. 12.04.2016 е датум кој ќе остане запаметен по будењето на свеста на критичкото граѓанство. На тој ден, околу 17 часот претседателот Иванов ги повика новинарите. До тој момент никој

Read More

Пратеникот од невладиниот сектор кој е во коалиција со СДСМ, Павле Богоевски, одговори на сите напади од страна на ВМРО-ДПМНЕ за Шарената револуција, пишува „А1он“. Тој нагласи дека повеќе од 10 дена, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за волја и свест, со што како што рече ја

Read More

Рочиштето за судењето на Здравко Савески и Владимир Куновски, обвинети за учество во „Шарената револуција“ е одложено за 29 мај, поради болест на судијката Весна Тагасковска. Обвинието против Савески и Куновски е за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Процентата вредност на направената штета

Read More

Душко Млекарот како што на јавноста и е познат бунтовниот фармер од Битола овој пат доби нови кривична пријава за физички напад врз полицаец за време на протестите на Шарената револуција за оставка на битолскиот градоначалник Талески. Душко Илиески се товари дека на 17 април, за

Read More

Советничка од ВМРО-ДПМНЕ и член на Комисијата за финансии и буџет, Соња Карапашоска, при неодамнешната расправа во Советот на Општина Битола рече дека парите наменети за битолското културно лето „Битфест“, кое летово не започна ќе бидат пренаменети за санација на обоените фасади и споменици од

Read More