Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Шангај"

Најбрзиот лифт во светот се наоѓа во кула во Шангај, втората највисока зграда во светот, по Бурж Калифа во Дубаи. Лифтот е прозиведен од „Митсубиши Електрик”, а од фирмата беше соопштено дека лифтот може да се движи со брзина од 1230 метри во една минута.

Read More

Хотелот Wanda Reign, кој се наоѓа на популарната улица Бунд на западниот брег на реката Хуанпу, официјално е отворен на 18 јуни. Хотелот ќе располага со 179 соби и 14 луксузни апартмани. Сопственик на хотелот е Ванг Сиконг, син на најбогатиот Кинез Ванг Ѕиенлин, кој неодамна

Read More

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и Жо-Вилфред Цонга ќе играат во финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Во полуфиналните мечеви србинот славеше над Енди Марej, а Цонга беше подобар од Рафаел Надал. Во првиот полуфинален дуел, Цонга славеше над Надал со 2:1 во сетови  (6:4, 0:6,

Read More

БРИКС ги отвори вратите на првата филијала на Банката за развој во Шангај. Долго најавуваниот проектот конечно излегува на светската финансиска сцена. Новата банка за развој се смета дека ќе им биде конкуренција на Светската банка и на Меѓународниот монетарен фонд. Како што е првично најавено

Read More

Подгответе се за фотографии кои ќе ви го одземат здивот - ова е Шангај Дизниленд, кој претставува шести забавен парк во светот и трет во Азија. Исто така, ова ќе биде првиот отворен Дизни парк после цели десет години. Од дружба со омилените Дизни јунаци па сѐ

Read More

Тајфунот Чан Хом се заканува да го зализга земјиштето во околината на Шангај. Над 865 илјади лица се евакуирани денеска во источната кинеска покраина Зеџијанг. Тајфунот содржи ветрови со брзина од 173 километри на час и може да биде најголемиот кој ја погодил Кина од

Read More