Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "септември"

Локалните избори ќе се одржат најрано во септември. Лидерот на Социјалдемократите, Зоран Заев, за дел од медиумите изјавил дека политичките партии, по формирањето на новата Влада, мора да договорат датум за гласањето за нова локална власт, бидејќи општините го чувствуваат притисокот од долготрајната криза. „Јас

Read More

Овен Работа – Првиот дел од месецот ќе биде прилично напорен. Присуството на ретроградниот Меркур ќе ви донесе компликации, неразбирање со соработниците и колегите и веројатно ќе ви ги прикаже грешките и пропустите од претходниот период. Промените кои започнуваат да се случуваат не ви одат во

Read More

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ синоќа изјави дека уште не донела одлука за датумот на предвремените избори, но е наклонета да ги закаже за 11 септември, пренесе агенцијата Хина. - Изборите ќе ги свикам во рамки на предвидениот законски рок. Треба да почекам до 15 јули

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска изјави дека во септември во Братислава ќе биде одржан состанок на лидерите на Европската унија на тема – иднината на ЕУ по референдумот во Велика Британија. Туск потсети дека Унијата нема да може да почне преговори за излез

Read More

После шпекулациите дека „Nick Cave & The Bad Seeds“ во септември ќе објават нов албум, бендот официјално ја потврди информацијата и објави дополнителни детали. Албумот е наречен „Skeleton Tree“ и ќе биде објавен на 9 септември. Ќе го следи концертниот филм „One more time with

Read More

Приватните претпријатија „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ кои учествуваат во јавниот градски превоз не се подготвени да стартуваат со електронската наплата од 1 мај. Тоа значи дека граѓаните кои имаат електронски картички и ги користат во автобусите на ЈСП нема да можат да се возат со

Read More

Идниот месец, Македонската православна црква повторно ќе седне на маса со СПЦ, за надминување на црковниот спор, објави Телеграф. Двете цркви ги прават последните консултации пред продолжувањето на преговорите, по пауза од дури 12 години. Се уште не е избран точниот датум, ниту пак местото

Read More

Пратениците на СДСМ на први септември ќе го прекинат парламентарниот бојкот и ќе влезат во собраниската сала. Ова го изјави претседателот партијата, Зоран Заев наведувајќи дека тоа е со цел да биде усвоен законот за специјалниот обвинител. „Овој закон е клучен во целиот процес, бидејќи од

Read More

Судењето во случајот „Пуч“ денеска беше повторно одложено, поради отсуство на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Следното рочиште е закажано за 7 септември. Адвокатите на одбраната побараа судењето да биде одложено на подолг рок, бидејќи има постигнато политички договор случајот да го води специјален обвинител, но

Read More

Учебната година нема да започне на 15-ти септември како што побараа туристичките работници. Синоќа владата одлучила да нема одложување на учебната година и таа да започне како и досега на 1-ви септември. Образложението е дека барањето на хотелиерите дошло предоцна и нема време за законско

Read More