Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "село"

Пламени јазици го опколија селото Кондово во близина на Скопје, а постои закана ако не дојде до поголема интервенција дека пожарот може да ги зафати и првите куќи. Албанското население во Кондово бара да се прогласи вонредна состојба и да се преземат итни сите расположливи мерки. Вицепремиерот

Read More

Големо внимание привлече веста дека во едно напуштено италијанско село се нудат по 2000 евра за оние кои ќе се доселат да живеат таму, но по огромниот број на пријавени општината се предомислила, најверојатно поради недостиг на реални финансиски средства и соодветна можност за инвестирање во

Read More

Раководството на селото Бормида во Италија понуди 2.000 евра за секој кој може да се пресели таму, во обид да се спречи ова место да стане "село на духови". Секој кој се пресели во Бормида, кој е на само 420 метри надморска височина во регионот Лигурија

Read More

Авионот кој исчезна од радарите е пронајден кај село Кожле. Претходно беше јавено дека авионот е во околината на Катланово. Во приватниот авион кој полетал од Тревизо, Италија со германски ознаки се наоѓале 6 лица, патници и членови на екипажот. Авионот бил пријавен на аеродромот

Read More

Селото Џонгдонг во провинцијата Гуејџоу во Кина станало познато ширум светот бидејќи е населено во текот на целата година, а се наоѓа во внатрешноста на природна пештера во која живеат околу 100 жители. На 1.800 метри надморска височина, до оваа пештера можете да дојдете после

Read More

Древни градби, стари повеќе од 11.000 години, се пронајдени на Кипар и можно е тоа да е најстарото село кога било откриено во светот. Остатоците од 29-те тркалезни градби, откриени се во Климонас, во блина на градот Лимасол, соопштила Управата за антиквитети и додал дека тоа

Read More

Влезете во Шани Шингнапур, село во кое на куќите не постојат врати, место каде продавниците се отклучени, а мештаните никогаш не се во опасност. И сето тоа благодарение на легенда стара 300 години. Ова е приказна за селото Шани Шингнапур во индиската држава Махараштра, во

Read More

Маскирани лица вчера отворија оган врз локалани жители, кои дошле да им помогнат по сообраќајна несреќа на магистралниот пат Приједор-Сански Мост во северозападниот дел на Босна и Херцеговина. Како што јави Танјуг, жителите од блиското село Ракелиќ поправале голема дупка на патот, кога на нив налетало

Read More

Селаните на Рајдипанди, мало селце во Јужен Велс, морале да пријават и во полиција откако стадо на овци се напасело од остатоци од плантажа со канабис по што се однесувале доста агресивни, ги напаѓале жителите и се удирале во автомобилите. Советникот Лоан Ричард пренесе дека

Read More

Морињата кријат стари тајни. Овој пат научниците открија потопено село од праисторискиот период во Арголидскиот Залив на грчкиот полуостров Пелопонез. Група археолози од Археолошкиот факултет при Универзитетот во Женева, уште од лани вршат истражувања на локалитети во реонот на градот Арголида, а сега конечно дошле

Read More