Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "сателит"

Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Таа е цврсто небесно тело со пречник од 3473,3 км по површина, таа е 14 пати, по обем е 50 пати, а по

Read More

Рускиот Канал1 ја одби понудата од Евросонг руската пејачка Јулија Самојлова да учествува во натпреварот „од далеку“, односно преку сателит, откако Украина и забрани на руската претставничка да влезе во земјата за да учествува на музичкиот фестивал. - Понудата за учество од далечина го сметаме за

Read More

Кина лансираше прв експериментален квантен сателит во светот, објавија денеска локалните медиуми. Сателитот кој е наречен „Менциј“, според древниот кинески филозоф и пронаоѓач, лансиран е од страна на вселенскиот центар „Џингуан“. Комуникацискиот сателит од новата генерација е отпорен на сите познати видови кибернетички напади и може да

Read More

Благодарение на сателитот Landsat 8 сервисот за мапи и навигација Google Maps доби многу побистри терестријални сателитски снимки кои имаат повисок степен на резолуција, повеќе детали и попрецизни бои. Новите сателитски мапи се достапни за сите верзии на апликацијата Google Maps вклучувајќи и сервисот Google

Read More

Јапонската компанија ALE најави нова технологија со која ќе креира вештачки метеорски дожд и овој ефект ќе биде доста впечатлив на ноќното небо. За таа цел ќе биде ангажиран сателит кој ќе орбитира околу планетата и ќе испушта метални топки кои ќе се спуштаат со брзина

Read More