Friday, Mar 24, 2023
HomePosts Tagged "Сараево"

Во Сараево денес живеат повеќе од 40.000 Арапи, а меѓу нив 30 отсто се припадници на вехабиско-салафистичка идеологија каква што имаат ИД и Ал Каеда, објави загрепски Вечерњи лист, во изданието за БиХ. Весникот истакнува дека досега се депортирани повеќе од 30 арапски државјавни на кои

Read More

Дел од православната црква Пребражение Господово во строгиот центар на Сараево бил запален на тој начин што преку прозорец била фрлена запалива материја, пренесуваат тамошните медиуми. Свештеникот Јадран Даниловиќ изјавил дека тој и верниците во неделата утрото во околу 8 часот, за време на молитвата,

Read More

Роберт Де Ниро, најголемата ѕвезда на овогодинешниот Сараевски филмски фестивал, пристигнал во Сараево каде вечерва ќе му биде врачена специјалната награда за животно дело. Во чест на големиот актер од А листата на холивудски ѕвезди вечер во Сараево ќе биде прикажана и обновена верзија од

Read More

Познатиот холивудски Актер Роберт Де Ниро е прв добитник на Почесното срце Сараево за животно дело. Најголемото признание на Сарево филм фестивалот ќе му биде врачено на актерот на свеченото отварање на 22 по ред издание, коа оваа година се одржува од 12 до 20

Read More

Босанската полиција го уапси 22 годишниот Алмир еден од членовите на семејството Џиниќ кое е познато по тоа што го прифатило шеријатството и одамна се преселило во Сирија. Алмир во Босна се враќал со лет од Истанбул и според полицијата во Сирија се борел на

Read More

Група на сараевски уметници денес ќе го откријат најголемиот мурал на Дејвид Боуви со што ќе му оддадат голема почест на вечниот иноватор во музиката, модата, филмот, општо во поп културата. Ликовите од музичките албуми на Дејвид Боуви ќе бидат овековечени како херои во Сараево, а

Read More

Џон Бренан, директорот на Централната разузнавачка служба на САД, денес е во посета на Сараево каде ќе се сретне со повеќе служби на босанската полиција како и со Ударната група против тероризам. Целта на посетата е да се разгледа како се справува БиХ со заканата од

Read More

Цело одделение го научило знаковниот јазик поради едно дете. Другарчињата од едно одделение во Сараево направија неверојатна работа за шестгодишниот Зејда Чоралиќ од Сараево кој е глувонем. Кога неговата мајка го запишала во обично училиште, никој не можел да го разбере, а потоа учителката заедно

Read More

Уапсен лидерот на Сојузот за подобра иднина и сопственик на дневниот весник „Дневни аваз“, Фахрудин Радоњчиќ. Тој е уапсен денеска во Сараево од припадниците на СИПА, а по наредба на Обвинителството, поради кривичното дело попречување во работата на правосудството. Тамошните медиуми наведуваат дека СИПА извршила претрес

Read More

Балканските држави во изминативе 12 часа осамнаа оковани од снег, кој поради силниот ветер формира наноси, на приморските области паѓаше дожд, а сите главни сообраќајници се проодни, иако сообраќајот се одвива успорено. Надлежните власти им советуваат на возачите во Србија да не тргнуваат на пат без

Read More