Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "Samsung"

Компанијата Apple од Samsung нарача 70милиони заоблени OLED дисплееви кои ќе ги користат за изградба на новиот iPhone, a Samsung е спремен да произведе дури 95милиони десплееви само за потребите на Apple. Никеј Азијан кој вчера го објави извештајот за набавка на заоблени екрани, повикувачќи се

Read More

Нема крај за проблемите на Samsung со батериите на Galaxy Note 7. Сега настрада џип кој речиси целосно е уништен по експлозијата на батеријата. Компанијата неодамна најави глобално повлекување на Galaxy Note 7, но дел од корисниците на форумите коментираа дека немале никакви проблеми со

Read More

„Самсунг“ во петокот објави дека ќе ја запре продажбата на својот најнов модел паметен телефон „Samsung Galaxy Note 7“ поради проблеми со батеријата. Оваа одлука компанијата ја донела по извештаите од САД и Јужна Кореја за случаи кога уредите „експлодирале“ во текот или по полнењето,

Read More

Јужнокорејскиот технолошки гигант планира од следната година да започне со продажба половни паметни телефони и тоа продажба на своите најдобри модели. Новиот програм на „Самсунг“ подразбира продажба на половни паметни телефони кои ги враќаат купците претплатени на програмата „Старо за ново“, на пазарите како Јужна

Read More

Huawei е на добар пат за да ја дестабилизира позицијата на Samsung и Apple како трет најголем мобилен бренд во светот со фантастичен раст во последните три години. „Сакаме да бидеме најголем производител на смартфони во светот. Тоа ќе биде долга трка, но ние сме трпеливи.

Read More

Huawei има големи амбиции на мобилниот пазар, за 6 недели испорача над 2,6 милиони примероци од P9 и P9 Plus, која претставува трета најголема мобилна компанија во светот моментално, со големи амбиции да ги надмине Samsung и Apple, и да го заземе првото место на

Read More

После долгогодишната доминација на Nokiа на мобилниот пазар, во последните години владеат само Samsung и Apple, додека постојано се менуваат компаниите на третото место. Менаџментот на компанијата не е задоволен со резултатите, затоа што нивните цели се многу поголеми. „Сакаме да бидеме најголем производител на смартфони

Read More

Samsung официјално соопштува дека не препорачува инсталација на Windows 10 на своите компјутери. „Искрено, не препорачуваме инсталирање на Windows 10 оперативен систем на било кој персонален компјутер или лаптоп за Samsung. Интензивно работиме во координација со Microsoft со цел да ги решиме проблемите“, гласи соопштението на

Read More

Секоја година нови поквалитетни паметни телефони со подобри функции се продаваат на пазарот. Но, истите повеќе чинат, а тоа значи дека неможе секој човек со просечна плата да си купи подобар смартфон со подобри карактеристики. Производителите тврдат дека причината за тоа е самиот начин на

Read More

Nokia долго време беше во силен судир со некогашниот мобилен партнер Samsung и сега конечно успеа да постигне спогодба со која јужнокорејскиот гигант е обврзан да им исплати околу 800 милиони евра за патентирани безжични технологии, а сумата може да достигне и до 2.5 милијарди

Read More