Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Samsung Mobile"

Најголемиот производител на смартфони, јужнокорејскиот Samsung ја зголеми пазарната вредност за над 1 милијарда долари. Тоа е последица од позитивната реакција на инвеститорите за пуштање во продажба на новиот Galaxy S8. „Реакцијата на пазарот за серијата S8 е позитивна“, изјавил Ли Сунг од компанијата IBK Investment

Read More

Samsung прерасна во најуспешниот мобилен бренд на светот втор квартал по ред успевајќи да го порази директниот и најголем конкурент Apple и тоа на негов терен. Galaxy S7 е далеку подобар во продажбата во САД отколку iPhone 6s што покажува нов тренд кај американските купувачи. За

Read More

Аналитичката компанија Piper Jaffray излезе со интересно истражување според кое iPhone е најисплатлив смартфон бидејќи иако ќе го купите за доста висока цена по некоја година ако сакате да го продадете на старо ќе може да си вратите дури 70% од вложените пари што го

Read More

Samsung Mobile како еден од главните спонзори на Летните олимписки игри лансираше специјализирана верзија на Galaxy S7/Edge моделите која го носи олимпиското лого и знакчето на градот домаќин Рио, но е премногу скапа и чини неверојатни 879 евра. Очигледно Samsung oчекува интерес за Galaxy S7

Read More

Samsung е прв меѓу гигантите кој може да и каже збогум на Англија. Голем број на интернационални компании се загрижени за нивните главни канцеларии во Европската Унија, кои досега беа на пример во Лондон, бидејќи по референдумот за излез од ЕУ ќе мора да се

Read More

Следната голема иновација за фаблетот Galaxy Note 7 подолго време се шпекулираше дека ќе биде воведување на скенер за очи, а тоа сега е потврдено. Компанијата Patron е задолжена да го изработи Iris скенерот за Galaxy Note 7 со кој ќе се подобри безбедноста и

Read More

Samsung ја лансираше лимитирана верзија на Galaxy S7 која е биде брендирана со супер херојот Бетмен што е одлична вест за сите фанови на видео игрите, стриповите и филмовите на DC и Warner Bros. Galaxy S7 Batman Edition ќе биде поврзана со видео играта Injustice: Gods

Read More

Samsung Mobile лани малку ги разочара своите европски корисници кои не можеа да го купат Galaxy Note 5 бидејќи беше лансиран само за Азија и Северна Америка, но тоа најверојатно ќе се промени со неговиот наследник. Според регистарските броеви на Galaxy Note 6 се открива

Read More

Оперативниот систем Android овој месец ја добива надградбата Android 6.0.1. Marshmallow со ажурирање, при што најпрви ќе искористат оние што имаат Samsung телефони. Samsung веќе ја објави новата верзија со Galaxy S5 на 21 март, а ажурирањето е сега достапно и за Galaxy Note 5,

Read More

Apple е убедливо најпрофитабилниот производител на паметни телефони со тоа успеа да освои дури 94% од целиот профит на продажба со одличниот пласман на iPhone. Интересно е што успехот е постигнат со само 14 проценти во глобалниот пазар на смартфони и тоа е огормен удар за

Read More