Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "саем"

Јована Стојменовиќ како и секогаш прекрасна во најновите модни креации. На свеченото отворање на Саемот за венчавки, популарниот дизајнери и модни куќи ги претставија своите модели, кои ги носеа познати личности. Дизајнерката, Антонија Ристовска својата креација и ја довери на познатата водителка на утринската програма,

Read More

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајлоски од денеска во Берлин учествува на саемот за транспортна технологија „ИноТранс 2016“ кој што секои две години се одржува во главниот град на Германија. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на „ИноТранс 2016“ учествува на покана на директорот

Read More

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ и „KАПКА јувери“ организираат настан кој ќе им се допадне на сите припаднички на понежниот пол. Од 7 до 9 октомври во просториите на „Јавна соба“ ќе се одржи првото издание на Саем за накит и модни додатоци,

Read More

Во германскиот град Келн денеска е отворен најголемиот саем за компјутерски игри во Европа, „Гејмском“, кој до недела се очекува да привлече над половина милион посетители. Слоган на овогодишниот „Гејмскон“ е „Јунаци на новите димензии“, а саемот во голем дел ќе биде посветен на компјутерските

Read More

Повеќе од 3.000 жени, облечени во традиционални баварски носии, дирндл, се собраа на саемот во градот Кемптен, во јужна Германија, и поставија нов Гинисов рекорд, јави ДПА. На саемот со овие традиционални носии дојдоа 3.164 жени. Тие го подобрија претходниот рекорд, поставен пред две години од

Read More

Прв „Австралија експо“ саем на Балканот се одржува денеска во Скопје. На саемот ќе може да се добијат информации за можностите што ги нуди Австралија, како дестинација за живеење, работа, туризам, студирање и инвестирање. Целта е да се зголеми мотивацијата кај македонските граѓани за усовршување на својата

Read More

За прв пат во Македонија, денес во Хотел Александар Палас ќе се одржи саем за автоделови на кој ќе се претстават 22 изложувачи – реномирани производители на автоделови од Европа, најголем дел од Германијa. Организатори и носители на настанот се трите реномирани дистрибутери на авто делови,

Read More

Под мотото: Подари книга, подари богатство, денеска беше отворен 28-от Меѓународен саем на книгата. Преку 70 издавачи од Македонија и од регионот ќе се претстават на годинашниот саем кој ќе трае до 18 април. На отворањето во Метрополис арената присуствуваше и министерката за култура Елизабета

Read More

Повеќе од 70 издавачки куќи ќе бидат дел од 28 Саем на книгата кој ќе се одржи во Метрополис арена од 12-ти до 18-ти април. Саемот официјално ќе биде зотворен во 19 часот во понеделник за сите заинтересирани читатели. Од 14-ти до 16 април во третата

Read More

Денес во центарот за дизајн Јавна Соба се отвори саем на Полошкиот регион под име „Полог: природа, култура, авантура“ на кој 15 мали и средни бизниси од регионот ги изложуваат и продаваат нивните производи – традиционална храна и облека, филигран, копаничарство, природна козметика, мебел, туристички

Read More