Wednesday, Dec 8, 2021
HomePosts Tagged "Русија" (Page 4)

Експлозивна направа е демонтирана во една станбена зграда во Санкт Петербург, јавува „Раша тудеј“. Руските медиуми наведуваат дека станот во кој е пронајдена направата бил изнајмен од лице од централна Азија. Жителите се евакуирани. За потсетување, во вторникот во експлозија во метро-станица во Санкт Петербург загинаа 14

Read More

Како што соопштува агенцијата „Ројтерс“, одговарајќи на прашањето на новинарите, лидерот на САД, даде свој коментар за настанот во Санкт Петербург. „Ужасен настан - што се случува во целиот свет – апсолутно ужасен настан“, изјави тој. Претходно беше соопштено дека претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изразил

Read More

Американското Федерално биро за истраги (FBI) планира да создаде специјална единици којашто ќе биде ангажирана на координација на истрагата за наводната „руска интервенција“ на ланските претседателски избори во САД. Според изворите на весникот Financial Times, овој оддел ќе има цел да му достави на директорот

Read More

Откако шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров минатата недела изјавил дека Црна Гора со влезот во НАТО ги жртвува економските односи со Русија на руските државни телевизии се емитувани репортажи чија порака е дека Русите не треба да ја посетуваат таа земја. Во прилогот под името

Read More

Рускиот Канал1 ја одби понудата од Евросонг руската пејачка Јулија Самојлова да учествува во натпреварот „од далеку“, односно преку сателит, откако Украина и забрани на руската претставничка да влезе во земјата за да учествува на музичкиот фестивал. - Понудата за учество од далечина го сметаме за

Read More

Поранешниот пратеник на руската државна Дума, Денис Вороненков денеска е убиен во центарот на Киев. Украинскиот претседател Петро Порошенко веднаш по убиството изјави дека станува збор за „руски државен тероризам“. Тој додаде дека Вороненко бил еден од главните сведоци за руската агресија во Украина, а особено за

Read More

Русија повторно се огласи за ситуацијата во земјава. „Спутник“ пренесува дека министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјавил оти Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија. „Сегашната ситуација во Македонија е малку покомплицирана, дури би ја

Read More

Марија Горбан е родена во 1986 година во Русија, Јарослав. Граѓаните на оваа земја ја познаваат по нејзината актерска кариера, додека машкиот дел по нејзините бујни облини и фаталното тело на оваа Руска глумица. Таа има неколку снимени филмови, а фотографиите кои се приложени во галеријата

Read More

Британската поп музичка ѕвезда Роби Вилијамс изјави за руските медиуми дека би сакал да настапи за Русија на фестивалот Евровизија. "Би сакал да ја претставувам Русија на Евровизија јас тоа го потврдувам, додека моите менаџери се факат веќе за глава. Ајде, Русија можеме да победиме“. изјави

Read More

риесет и шестгодишната, Александра Илиевска од Пробиштип во текот на овој месец треба да замине на операција во Русија. Таа има Myopia alta degenerative – воспаление на очите, за чие лечење нејзиното семејство нема доволно средства. Минатата година оваа жена била оперирана, но потребна е

Read More