Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "ручек"

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Уморни се враќате од работа, треба да приготвите вкусен ручек за најмилите. Еве предлог кој сигурно ќе го обожавате, а ќе го приготвите за само 30тина минути. Печен компир со сирење и сланина Состојки: 1,5kg компири 500g сирење 300g сланина Подготовка: Сварете го компирот во солена вода. Откако ќе се свари излупете

Read More

Необичен спој на вкусови за кој ќе зажалите ако не пробате. Комбинирајте со шпагети или, едноставно, уживајте само во вкусот на ќофтињата. Потребни состојки: (за ќофтиња) * 3-4 лажици лебни трошки Жито Лукс * 500 гр. мелено месо * 1/2 главица кромид ситно исецкана * 1 јајце * 1 чешне лук ситно

Read More

Брза и вкусна идеја за денешниот ручек. Ориз со печурки и зеленчук. Потребни ви се следните состојки: Кромид - 1 парче Пиперка - 1 парче Печурки (може шампињони) - 300 гр Ориз - 200 гр Магдонос и зелен кромид Масло Сол (по вкус) Црн бибер (по вкус) Кромидот го сечеме на мали кругови и

Read More

Брза и Вкусна идеја за вашиот денешен ручек. Пилешко со копмпири и боранија. Состојки: Пилешки гради (стек) - 2-3 парчиња Млади компири - 6-7 парчиња Домати - 2-3 парчиња Боранија – 100 грама Лук - 2-4 чешниња Маслиново масло - 3 лажици Сол, бибер, зачини – по вкус Измијте и исушете ги стековите, исечете

Read More

Дојдовте од работа уморни, а во фрижидер нема ништо што може да се нарече ручек? Еве неколку рецепти кои можат да ја спасат вашата репутација на добра домаќинка. Макарони со зеленчук и колбасици Состојки: Италијански (или било кој) колбас - 3-4 парчиња Кромид - 2 парчиња Пиперка - 4 парчиња Лук

Read More