Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Рома"

Откако вчера беше официјализиран најавениот трансфер на Лоренцо Пелегрини, Рома денес заврши уште еден трансфер во нивните редови.   Тимот чиј спортски директор од ова лето е Монци, денес го донесе и фудбалерот од средниот ред на Лион, Максим Гоналонс.   Ова е потврдено од страна на Лион вчера,

Read More

Менаџерот на фудбалерот на Рома, Мохамед Салах , денес објави дека трансферот на неговиот клиент е коплетиран и дека тој за 40 милиони евра ќе се пресели во редовите на Ливерпул.     Мохамед Салах е роден во 1992 година и е стандарден репрезентативец на Египет. Тој ја

Read More

Познатиот англиски фудбалер, Дејвид Бекам изјави дека за време на неговата професионална кариера имал можност да игра во ист тим заедно со Франческо Тоти, како и тоа би му претставувала голема чест. "Имав можност да одам во Рома на позајмица како играч, додека бев во во

Read More

Франческо Тоти и дефинитивно на крајот на сезоната ќе ја заврши својата кариера. Таа вест ја потврди новиот спортски директор на римскиот клуб Монци. "Што се однесува до Тоти, јас сум запознаен со одлуката на клубот дека ова е неговата последна сезона, по што тој ќе

Read More

Одлуката Лучијано Спалети да го замени 20 минути пред крајот на натпреварот со Пескара, го налути напаѓачот на Рома Един Џеко, кој го навреди тренерот на "волчицата". Репрезентативецот на Босна и Херцеговина на негов мајчин јазик му се обрати на тренерот. "Оди во пи

Read More

Един Џеко во победата на Рома на гостувањето во Болоња со 3-0, го постигна 24 гол во Серија А, вкупно 34 сезонава. "Морам да признаам дека имавме пеколен распоред. Имавме дуелите со Лацио во Купот и Лион во Лига Европа, сојузот не сакаше да ни помогне

Read More

Според последните шпекулации Мартин Шкртел ја избрал Рома пред Интер и наскоро треба да потпише договор со тимот од италијанската престолнина. Имено, тој ја избрал Рома бидејќи сака да игра константно, иако нема никаква гаранција околу тоа ни таму бидејќи Спалети минатата сезона ги форсираше

Read More

Фудалерот на „Кралскиот клуб“ Матео Ковачиќ кој оваа сезона не се наигра во Реал и би можел да се пресели на „Олимпико“, пренесуваат италијанските медиуми. Според овие шпекулации, се е договорено за едногодишна позајмица на фудбалерот, па хрватскиот везист во наредните денови би требало да

Read More

Репрезентативецот на Босна и Херцегновина Миралем Пјаниќ ќе ја продолжи кариерата во италијанскиот шампион Јувентус. Спортскиот директор на „Старата Дама“ Бепе Марота потврди дека клубот ја активирал откупната клаузула на фудбалерот од 38 милиони евра. Клучна улога во овој трансфер одиграл токму Пјаниќ, кој лично

Read More

После една сезона помината на позајмица Антонио Ридигер потпиша долгогодишен договор со екипата на Рома. Германскиот дефанзивец минатата сезоан беше доведен од Штутгарт и на 30 одиграни натпревари прикажа одлични партии. Иако меѓу заинтересираните клубови за 23-годишниот централен дефанзивец беше и Челси, Рома се одлучи

Read More