Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "рочиште"

Основниот суд Скопје 1 денес се одржа подготвително рочиште во врска со обвинителниот акт поднесен против неколкумина членови на раководството на Скопски пазар, меѓу кои и првиот човек на фирмата, Сашо Давитковски.   Според информации од Судот, за една до две недели ќе биде изготвено решението со

Read More

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Во овој предмет обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните

Read More

Во Основниот суд Скопје 1 за денес е закажано ново рочиште за случот Поткуп во кој обвинет е лидерот на СДСМ Зоран Заев. До сега сите закажани рочишта за овој случај беа одложувани. Според обвинението , Заев во својство на градоначалник на Струмица ,

Read More

Судот ниту денес не се соочи со членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. Рочиштето е одложено бидејќи од обвинителството не биле доставени сите прекршочни пријави по кои ќе се постапува кој за каква штета ќе одговара нанесена врз Народната канцеларија на претседателот Иванов. Тие

Read More

По едномесечна пауза, судскиот процес за случувањата во кумановската „Диво Насеље“, денеска продолжува во Кривичниот суд во Скопје. Денешното рочиште е сè уште затворено за јавноста, бидејќи во тек е испитувањето на заштитените сведоци, полициски службеници кои учествувале во борбените дејствија од 9 и 10

Read More

Судењето за сообраќајната несреќа во која загина студентката Фросина Цековска денеска беше одложено поради отсуство на обвинетиот Љубиша Видојковиќ – пренесе порталот Академик. Иако за денеска во судот беа закажани завршните зборови на Обвинителството и на одбраната, Видојковиќ не присуствуваше на рочиштето бидејќи, како што

Read More

На денешното рочиште за случајот „Диво Насеље“ се читаа исказите на сведоците дадени пред спојувањето на предметот „Молња“ со овој случај. Еден од обвинетите се пожали дека бил малтретиран за време на транспортот до судот. Судијката Верка Петковска му одговори дека ќе му се јави на директорот

Read More

Денешното рочиште на судскиот процес за „Диво насеље“ се одложи затоа што судиката која го води овој случај е на боледување. По неколку одложени рочишта поради немање услови, судскиот процес повторно требаше да се врати во големата сала на Врховниот суд, која минатата недела со решение на

Read More

Обвинетиот Захир Бекири - Чаушот кој е обвинет за аферата фалсификувани лични карти пред да почне судењето за овој случај побара збор од судијата и обелодени дека бил повикан во Основното јавно обвинителство каде бил психички малтретиран, а потоа и физички нападнат. На 26 февруари во

Read More

Судењето за предметот „Јустиција“ повторно одложено. Обвинетите и нивните бранители не се појавиле во Основниот суд во Битола. Ообвинети се 13 судии и стручни соработници од одделот за прекршоци на Основниот суд Скопје-1. Сите се товарат за кривично дело несовесно работење во службата.

Read More