Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "рим"

Експлозија одекна во центарот на Рим, но засега нема информации за повредени, ниту пак се откриваат детали за експлозијата. Како што јавуваат италијанските медиуми, инцидентот се случи во близина на пошта и можно е да било писмо-бомба или пакет-бомба. Инцидентот се случил во близина а зградата на

Read More

Италијанските власти воведоа зголемени безбедносни мерки во Рим, најмногу околу Колосеумот и Ватикан, во рамки на новите антитерористички правила и поради константната закана од Исламската држава (ИД), соопшти денеска римската полиција. Началникот на полицијата во Рим, Николо Ди Анџело, изјави дека највисоко ниво на безбедност ќе

Read More

Групата Вилајет Сејна, која е поврзана со Исламска држава објави видеоснимка во која се заветува дека наскоро ќе го нападне Израел и ќе го освои Рим. - Ова е само почеток, а средбата со нас ќе биде во Рим и Ерусалим, Евреи, чекај те не.

Read More

Глеткава изгледа како да е скриена камера, но во суштина ова навистина се случило на аеродромот Фјумичино во Рим, пренесува Дејли мејл. На пистата на аеродромот во Рим авион од 36 тони на авиокомпанијата Ибериан ерлајнс заедно со 90 патници имал технички проблеми. Бидејќи возилото што

Read More

Вирџинија Раџи, кандидатка на Движењето пет ѕвезди (M5S), кое го предводи познатиот италијански блогер и сатиричар Бепе Грило, избрана е за првата жена градоначалник на главниот град Рим, нанесувајќи ѝ тежок удар на Демократската партија (PD), од левиот центар, на премиерот Матео Ренци, покажуваат прелиминарните

Read More

Доминик Тим ја оствари веројатно најголемата победа во досегашниот дел од својата кариера елиминирајќи го Роџер Федерер од Мастерс турнирот во Рим. Австрискиот тенисер го совлада Швајцарецот со 2:0, односно 7:6(2), 6:4. Оваа победа и не е некое големо изненадување доколку се земе во предвид

Read More

Новк Ѓоковиќ после пласманот во осминафиналната рунда во Рим изјави дека одиграл тежок натпревар со Стефан Робер. Првиот рекет во светот триумфираше со резултат од 7:5, 7:5, а во наредното коло го очекува средба со Томас Белучи. Српскиот тенисер истакна дека и покрај тешките услови

Read More

Исламската држава денес објави видео каде најавува дека се можни нови напади на запад, а како потенцијални локации ги наведува Рим, Лондон и Берлин. -„Вчера беше Париз, а денес Брисел, Алах знае каде ќе биде утре, можеби во Лондон или Берлин или Рим“, изјави припадник на

Read More

Ако решите да ја видите познатата римска Фонтана ди Треви, нема да видите ниту вода, ниту парички за среќа, туку стаорци. Фонтаната која привлекува милиони туристи секоја година во моментот не е во функција, се реставрира од декември 2014 година и во неа не тече

Read More

Можеби сте чуле за големиот кинески зид, пирамидите во Египед или пак Мачи Пикчу. Можеби сте го посетиле Рим или Атина и сте виделе многи битни историски монументи. Но тоа е само капка од морето кога станува збор за културни и историски наоѓалишта! Дозволете ни

Read More