Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "револт"

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која сега не извршува никаква државна функција преку „Фејсбук“ вели дека според неа во Собранието се случил нелегитимен избор на претседател од страна на, како што вели, поддржувачите на тиранската платформа. „За жал ваквата провокација од СДС и партиите

Read More

Судската администрација и денеска продолжува со штрајкот. Пред основниот суд скопје 2, службениците бараа поголеми плати, скопска единица и денска бојкотира. Судската администрација работи само на итните предмети во кои е определена времена мерка и во кои има странски елемент. Од УПОЗ најавуваат радикализација на штрајкот

Read More

Земјоделците од Струмица денеска преку блокади на улиците го искажаа својот револт. Тие не се задоволни од ниските откупни цени како и лошиот пласман на раноградинарските производи. Имаат повеќе барања од ресорното министерство за итна интервенција и доколку тоа не се случи, најавуваат блокади на

Read More

Град Скопје обоен во сите бои. Протестот, од Влада се пресели пред општината, а насобраните граѓани повторно фрлаа боја. По боењето на порта Македонија и министрество за култура, граѓаните денеска револтот го искажуваат на Град Скопје. Демонстрантите порачаа: Робија за Коце. Нашиот репортер на терен, Александар

Read More

Втората недела на протести во Скопје се почесто ја одбележуваат „герилски“ акции на група на активисти која се обидува преку симобилични и провокативни пораки да го прикаже суровото владеење и оправданоста на протестите и граѓанскиот револт кој кулуминираше по скандалозната одлука на Иванов да аболицира

Read More

Како дел од протестот кој моментално се одржува се бројните транспаренти на кои осамнаа пораки за огромните суми на пари кои се потрошени за спомениците кои се дел од владиниот проект „Скопје 2014“.  „Гемиџии“ - 1.200.000 евра,  „Фасада на Владата на Р.М.“- 15.000.000 евра се

Read More

Демонстрантите својот главен протест ќе го одржат пред Владата на РМ откако револтирано реагираа пред канцелариите на Иванов на Рекорд и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Се скандира: Оставка! Доле влада! Затвор за лопови! Револтираните граѓани маваа и со јајца кон објектот на владата кој исто

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Мигрантите кои потекнуваат од земји во кои нема воени конлфикти и повеќе дена се заглавени за влез во Македонија се крајно револтирани и почнаат сами да си ги шишај устите со игла и конец за да укажат на неправедната селекција, пренесува Канал 5. Мигрантите кои

Read More

Неформалната група НаТочак реши да ѝ се обрати на јавноста, изразувајќи сочувство за 13-годишното момче кое вчеравечер го загуби животот на булеварот „Илинденска“. Во негова чест, денес во 18 часот пред фонтатана во Градски парк ќе се организира собир. Замолија за апел до сите возачи да

Read More